Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každá slza Vlašičovou změnila. Zase už vítězí

Blanka Vlašičová - Mistryně světa Blanka Vlašičová se zlatou medailí. | foto: AP

22 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na stupních vítězů zalil její oči potok slz. Úplně jiných, než jaké ronila v posledním roce. Dojatá chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, kdysi neporazitelná, byla znovu mistryní světa. Tak jako v Ósace 2007.

Ale mezitím prožila 12 měsíců zmaru. Šokující porážka s Hellebautovou na olympiádě. Ztráta jackpotu z loňské Zlaté ligy v posledním závodě po porážce s Friedrichovou. Pátá na halovém mistrovství Evropy. Další prohra s Friedrichovou, v berlínském úvodu letošní Zlaté ligy.

"Jenže každá slza, po každém závodě, kdy jsem brečela zklamáním, ze mě dělala lepší atletku," řekla.

Její duel s domácí Friedrichovou, byl už týden dopředu "psychoválkou". Sledovali je kdekoliv. Stadion byl vyprodaný. "Nejkrásnější drama šampionátu," psal po závodě deník Bild.

Friedrichová si mezi pokusy nasazovala na hlavu černou kapuci. Při skocích Vlašičové demonstrativně hleděla jinam. Odcházela na záchod. "To bylo od nervů. Dva dny jsem pořádně nespala," líčila 25letá Němka. Nedávno ještě říkala: "Klid mě ruší." Při závodě však sama utišovala bouřlivé tribuny.

Úspěšným druhým pokusem přes 204 cm Vlašičová rozhodla. "To byl můj mečbol," řekla. Friedrichová si poslední skok nechala na 206. V červnu na tom samém stadionu a té samé výšce uspěla a Chorvatku porazila. Tentokrát ne. "Blanka byla lepší. Ale moc mi nechybělo. Kdybych si dala rozběh o půl stopy dál, těch 206 bych dala," ujišťovala.

Zbyl na ni bronz, až za Ruskou Čičerovovou. Byla však velkou poraženou. Usilovně roztleskávala Vlašičové pokusy o rekordních 210 cm.

Rekord nepadl. Přesto to byl závod s magickou aurou, hodný mistrovství světa. "A s nejúžasnější atmosférou, jakou jsem kdy zažila," tvrdila Friedrichová.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze