Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kaymer vyhlásil v Castellónu návrat na evropský trůn

Martin Kaymer, vítěz Scottish Open | foto: Reuters

23 2009
Psát o velkém návratu Martina Kaymera v polovině turnaje je předčasné, ale Němec o něm sám mluví. Na Castelló Masters, jehož druhé kolo zůstalo nedohráno pro tmu, se dělí o první místo a jestli ho zraněný prst na noze nějak omezuje, nedává to na sobě vůbec znát. Výsledek dvanáct ran pod par po dvou kolech spolu s ním zahrál ještě Australan Robert Allenby.

Nad hřištěm v Club de Campo Mediterráneo v Castellónu nedaleko Valencie se přes noc utišil vítr, a tak účastníci v pátek ráno odehráli zbytek programu úvodního dne. Právě v něm se Kaymer dotáhl na čelo, ve druhé devítce jamek šestkrát díky birdie snižoval skóre do mínusových čísel až na konečných -8. Dnes sice tento výsledek nezopakoval, přesto mu čtyři rány pod stačily na společné průběžné vedení.

Kaymer byl v době, kdy si zranění přivodil při motokárových závodech v USA, v čele finančního žebříčku Race To Dubai. V době vynucené sedmitýdenní přestávky se před něj dostali Lee Westwood a Rory McIlroy. "Chci svoje místo zpátky," prohlásil sebevědomě čtyřiadvacetiletý talent, jenž uznal, že může očekávat ve své hře obtíže, protože před svým návratem neměl příležitost trénovat tolik úderů, kolik by si přál.

Letošní vítěz otevřených mistrovství Francie a Skotska zdůvodnil svá odvážná slova o ataku bývalých pozic jednoduše: "Když jste jednou první, nespokojíte se s tím, být druhý nebo třetí. Přijel jsem se proto, abych to ostatním ztížil." Motivaci má Kaymer i finanční. Finále European Tour v Dubaji se bude samo hrát o podíly z dotace 7,5 milionu eur, stejná částka připadne celá konečnému vítězi okruhu.

Nenápadně se ve vedení drží Allenby. Sice se ve druhém kole také lehce zhoršil, ale jen z mínus sedmi na mínus sedm, což je stále vynikající výsledek. Jen menší část startovního pole zapisovala na hřišti s parem 71 lepší výsledky než v úvodním dnu.

Australan, jenž reprezentoval poražený Mezinárodní tým na nedávném Presidents Cupu proti domácímu celku USA, má sice účastnickou kartu pro zámořskou PGA Tour, ale na evropském okruhu zaujímá 33. pozici a rozhodně se chce dostat do šedesátičlenného startovního pole pro finále ve Spojených arabských emirátech. "Jsme tlačeni, abychom hráli víc turnajů ve Spojených státech," uvedl ve Španělsku pro agenturu Reuters, "ale já se snažím vracet do Evropy co možná nejčastěji."

Druhé kolo bylo přerušeno ve chvíli, kdy poslední flighty dokončily svou desátou jamku. Pořadatelům se tedy podařilo část programu dohnat, v sobotu ale budou muset počkat na odehrání kompletní poloviny turnaje, kdy bude stanoven cut. Momentálně je jeho předpokládaná hodnota -1.

Lídr Sergio García má šanci dostat se před vedoucí dvojici, nebo se na ni alespoň dotáhnout. Ze druhého kola odehrál patnáct jamek a jeho celkové skóre je -11. Jen o jednu ránu horší je jeho španělský krajan José Maria Olazábal, jenž dokončil čtrnáct jamek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze