Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těším se hlavně na partu, říká Smutná. Znovu bude závodit za Česko

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná po vítězství v populárním italském závodu Marcialonga. | foto: AP

29 2016
Deset let závodila za Rakousko, teď je zpátky. Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná se od příští sezony stane zbraní české reprezentace. „Jsem moc ráda, že to vyšlo,“ radovala se 33letá rodačka z Jablonce nad Nisou v tiskové zprávě. „Těším se hlavně na českou partu. Věřím, že můžu holkám pomoct v tréninku, předat jim nějaké zkušenosti a motivovat je, aby se nebály tvrdě trénovat.“

Kateřina Smutná se plánem vrátit domů netajila už delší dobu. Od jara byla na podmínkách domluvená s českým lyžařským svazem. Na definitivní potvrzení si však musela počkat až do nedávného kongresu Mezinárodní lyžařské federace FIS v Mexiku. „Byli jsme v podstatě na kladné potvrzení připraveni, jelikož signály od FIS byly v tom smyslu, že to bude víceméně formalita. Ale jsem za to samozřejmě moc ráda,“ uvedla Smutná.

Před lety začínala v české reprezentaci, po neshodách s tehdejším reprezentačním koučem Frühaufem a vedením svazu se však rozhodla odejít do Rakouska. „Byla to jediná možnost,“ vyjádřila se v jednom z pozdějších rozhovorů.

V rakouských barvách startovala na dvou olympijských hrách i několika světových šampionátech. Celkem dvacetkrát se probojovala do první desítky ve Světovém poháru, nejlepšími výsledky pro ni byla dvě čtvrtá místa ze sprintů v Kanadě. V posledních sezonách začala jezdit dálkové běhy za elitní norský tým Santander, dostala se mezi absolutní světovou špičku a loni dokonce celkově ovládla prestižní seriál Ski Classics.

Minulou zimu vyhrála Jizerskou padesátku a italskou Marcialongu, letos triumfovala dokonce i ve slavném Vasově běhu. Teď se po letech vrací do české reprezentace. Výrazně k tomu napomohl fakt, že její životní partner a osobní kouč Radim Duda nyní ženský národní tým trénuje. „Bude to pro nás velké plus, Katka je významná závodnice na světovém poli a může být výborným tréninkovým partnerem pro naše mladé běžkyně, které potřebují vzory,“ říká šéf běžeckého úseku Svazu lyžařů ČR Pavel Benc.

Její prioritou bude i v další sezoně seriál dálkových běhů Ski Classics. „Pokud ale splní nominační kritéria a bude mít volný termín, není problém, aby za Česko startovala i v závodech Světového poháru,“ upřesnil Benc.

Smutná už s českými reprezentantkami vyrazila na tréninkový kemp do italské Santa Catariny, kde ve vysokohorských alpských podmínkách nabírá kondici hlavně na kolečkových lyžích. Už teď se nemůže dočkat nové sezony a obnovené premiéry v barvách České republiky.

„První start s českou vlaječkou bude vysněným dnem mého návratu. Doufám, že budu v dobré formě a premiéra se povede. Moc se na to těším a doufám, že naši fanoušci také,“ vzkazuje jablonecká lyžařka.Najdete na iDNES.czmobilní verze