Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kašpárková si chce poslední sezonu užít

26 2003
Praha - Do poslední sezony své kariéry dá trojskokanka Šárka Kašpárková všechno. Má chuť, motivaci i zdraví. "Na obědě v Brně jsme potkali astrologa. Ptala jsem se ho, jestli má smysl se ještě rok trápit, nebo to zabalit. Hvězdy by mi měly přát. Doufám, že to vyjde," řekla dvaatřicetiletá bývalá mistryně světa.

Kašpárková potvrdila, že se chystá na poslední sezonu. "Je to na 99,9 procenta. Nejde o náhlé rozhodnutí. Každý sportovec by se rád loučil, pokud mu to zdraví dovolí, na olympiádě, a když si spočítám, kolik by mi bylo na dalších hrách v Pekingu..." zamyslela se závodnice USK Praha. "Mé rozhodnutí může změnit jen olympijská medaile nebo povedený skok za patnáct metrů. Možná bych se rozhodovala jinak, kdyby byly Atény o rok později."
 
Poslední rok si chce užít. Jeho prvním vrcholem bude březnové halové mistrovství světa v atletice. "Na Budapešť se těším. Do nové sezony vkládám velké naděje. Absolvuji ji se vším všudy. Ani halu si nechci nechat ujít. Doufám, že na Atény nebudu vzpomínat jen jako na místo, kde jsem před šesti lety vyhrála mistrovství světa," přeje si Kašpárková.
 
Konkrétní cíle si ale ještě dávat nechce. "Nejdůležitější je se kvalifikovat a konečně stabilizovat výkonnost nad 14 metrů. Jako mladý zajíc jsem je dávala bez speciálního tréninku, bez potíží. A teď, když jsem nasbírala zkušenosti, se kolem téhle hranice stále motám. Musím si všechno v hlavě pořádně srovnat, protože určitě můžu stabilně skákat za 14 metrů," tvrdí reprezentantka. Její osobní rekord je 15,20 ze světového šampionátu 1997 v Aténách. V hale skočila nejvíce o dva roky později 14,87.
 
Od doby její největší slávy už nějaká doba uběhla. I právě končící sezonu si představovala jinak. Měla plány, avšak zejména zdravotní potíže ji udělaly škrt přes rozpočet. Nejprve naražená pata, natržený lýtkový úpon, pak plotýnky. "Mám bolístky, které mě budou trápit po celou kariéru a vždy si na ně budu muset dávat pozor. Jako když závodíte patnáct let. A to jsem si ještě polichotila. Ale naštěstí problémy, které by mě omezovaly v tréninku, nemám," zhodnotila současnou situaci s tím, že si snad všechno trápení už vybrala.
 
Její osobní trenér Michal Pogányi jí nastartoval přípravu už v říjnu. Dokonce už má za sebou kondiční pobyt ve Vysokých Tatrách. "Ve čtvrtek odlétáme na třítýdenní soustředění na Kanárské ostrovy, v lednu to vypadá na tradiční kemp v Polsku. Na začátku února už bych ráda začala závodit." nastínila své představy. "Od doby, kdy jsem byla na vrcholu, se světová špička obměnila. Zůstala jen Hovorová. Když jsem se koukala do startovní listiny na mistrovství v Paříži, tak jsem zjistila, že se hodně omladila."
 
Zatímco na Kanárské ostrovy bere i dceru Terezku, na závody s ní jezdit nebude. "Určitě ne. Maximálně jí vezmu někam na ligu nebo mistrovství republiky. Jedním okem se stále dívám, co dělá a není to ono. Už stačí, když s námi jezdí na soustředění. Jedna sportovkyně mi řekla, že by nechtěla být jako já a tahat dítě s sebou. Já naopak myslím, že to pro Terezku není nic špatného, protože jezdíme na samá příjemná místa: do Tater, na Kanárské ostrovy nebo Nymburka, kde máme spoustu známých a ona chodí po vesnici po všech možných slepicích a kočkách. Nenudí jí to a netraumatizuje."
 
Co Šárka Kašpárková a vánoční svátky? "Jéžiši!" zhrozila se na oko. "Ze soustředění se vracím 18. prosince. Musím stihnout vánoční úklid, nakoupit dárky. Bude to hrozně hektická doba. Ale nemohu říct, že se netěším. To bych lhala," dodala držitelka bronzové olympijské medaile z Atlanty.

 

Trojskokanka Šárka Kašpárková oznámila na tiskové konferenci v pražském Obecním domě, že příští olympijský rok by měl být její poslední závodní sezonou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze