Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ztřeštěná sokyně Plíškovou nevykolejila. Ani když jí vypadla raketa

DALŠÍ POSTUP. Karolína Plíšková po vítězství ve druhém kole Australian Open. | foto: Reuters

21 2015
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Bylo to pro tenistku Karolínu Plíškovou odpoledne plné roztodivných překvapení. Francouzská soupeřka Oceane Dodinová se na Australian Open dostala díky "divoké kartě" od pořadatelů. A poněkud nespoutaně si počínala i na kurtu. Při servisu upustila raketu, nechala si zavolat lékaře. "Předváděla nějaká gesta, nevím proč," divila se Plíšková. "Jsem ráda, že to mám za sebou."

Rozjetá Plíšková, podle mnohých žhavá kandidátka pro Top 10. A proti ní takřka neznámá Dodinová, hubená mladice, jejíž jméno se na žebříčku WTA skrývá až na 183. místě.

Málokdo čekal dvouhodinovou partii s nevyzpytatelným vývojem a těsným výsledkem 7:5, 5:7, 6:4. Obecenstvo v Hisense Areně chvílemi žaslo.

„Ptala jsem se na ni, takže jsem čekala, že do toho půjde,“ řekla Plíšková, 20. na světě. „Bylo to těžké. Nepodávala jsem tak dobře jako obvykle. Normálně bych měla vyhrát ve dvou setech. Ale nakonec jsem ráda, že jsem to zvládla ve třech.“

Francouzka toho předvedla hodně, že?
To jo. Bylo to nahoru - dolů. Dokáže zabít i míče, které by zabíjet neměla. Pak zase leccos zkazí. Asi jsem ji měla víc tlačit. Neměla jsem to ve svých rukou, jak jsem zvyklá. Nehrálo se mi dobře, ale zůstala jsem klidná.

Věřila jste si pořád?
Nemůžu úplně říct, že jsem si byla jistá, že vyhraju. Ale uvědomovala jsem si, že jsem lepší hráčka a mám víc zkušeností. I když mě třeba brejkla čistou hrou, aniž bych něco udělala špatně, věděla jsem, že na ni zase přijde slabší chvilka.

SERVIS. Karolína Plíšková ve druhém kole Australian Open.
DŘINA. Karolína Plíšková ve druhém kole Australian Open.

DŘINA. Karolína Plíšková ve druhém kole Australian Open.

Podání jste ztratila šestkrát. To je u vás hodně nezvyklé, což?
Ona na returnu hodně riskovala, takže jsem se snažila trefovat co nejvíc prvních servisů. To se mi nedařilo. Na jedné straně kurtu jsem bojovala se sluníčkem, takže jsem začala blbnout s nadhozem. Tím se to zkomplikovalo.

Jak bylo obtížné soustředit se jen na sebe, když Francouzce třeba při servisu vyletěla raketa z ruky?
Bylo to náročnější. Jsem ráda, že jsem se svou raketou ani jednou nebouchla. Říkala jsem si: „Fajn, tak ať si to tady teď zabíjí, stejně za chvíli začne kazit.“ A tak to opravdu bylo. Za stavu 5:3 a 40-0 ve třetím mi nasázela pět winnerů za sebou. Ale nenechala jsem se tím vykolejit.

Vylekalo vás, když jste viděla, jak její nářadí letí vzduchem?
Zaregistrovala jsem to, zrovna když jsem hrála úder. Tak jsem to jen strčila přes síť a naštěstí jsem se trefila do kurtu.

Soupeřka si ve třetím setu nechala zavolat lékaře. Nechávala si měřit tep, tlak i teplotu. Vás horko neobtěžovalo?
Ne, mně bylo fajn. Nevím, co s ní bylo. Vypadala unaveně.

NEVYZPYTALNÁ. Oceane Dodinová ve druhém kole Australian Open.
BOJOVNICE. Oceane Dodinová ve druhém kole Australian Open.
SAHALA PO PŘEKVAPENÍ. Oceane Dodinová ve druhém kole Australian Open.

SAHALA PO PŘEKVAPENÍ. Oceane Dodinová ve druhém kole Australian Open.

Berete utkání jako zajímavou zkušenost?
Dostala jsem se tady do jiné role. První dvě kola jsem jako nasazená měla papírově vyhrát. Když proti sobě mám nasazenou holku, hraje se mi trošku líp. Každopádně jsem ráda, že už je to pryč.

Ve třetím kole narazíte na Rusku Makarovovou. Co vy na to?
Už jsem s ní hrála. Vím, co mě čeká. Je levačka. Nebude to taková ztřeštěnost jako dneska. Zahrajeme si víc delších výměn. Bude to lepší.

Vaše sestra už odsud odletěla, takže budete shánět levorukou parťačku na trénink?
Asi to nebudu hrotit. Ve čtvrtek hraju debla. V Sydney jsem hrála se dvěma levačkami a Makarovová určitě není lepší než Petra Kvitová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze