Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slečna KP a slečna PK - český vítr ve Wimbledonu

ÚSMĚV, PROSÍM. Petra Kvitová (vpravo) a Karolína Plíšková na tréninku před fedcupovým utkáním s Francií | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

3 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Pořadatelské auto v sobotu pohodlně převezlo Karolínu Plíškovou z Eastbourne, kde ve finále zdolala Dánku Wozniackou, do pronajatého domku ve Wimbledon Village. Přivítal ji vyplétač Richard Šodek s čerstvě upečenými lasagnemi. Petra Kvitová ve svém přechodném bydlišti opodál grilovala se svým týmem na zahradě maso.

Víkendová idyla se pro česká esa na jihozápadě Londýna brzy promění v nemilosrdnou řež o přežití ve slovutném turnaji.

128 jmen v ženské soutěži se může po pavouku pohybovat dosti nevyzpytatelným způsobem. Překvapení v All England Clubu raší rychle a spolehlivě jako stébla jílku vytrvalého, který pořadatelé vysévají na všech zdejších dvorcích.

Pondělí ve Wimbledonu

Centrální dvorec (14:00 SELČ): Murray (1-Brit.) - Bublik (Kaz.), Kvitová (11-ČR) - Larssonová (Švéd.), Medveděv (Rus.) - Wawrinka (5-Švýc.).

Kurt č. 1 (14:00): Mertensová (Belg.) - V. Williamsová (10-USA), Nadal (4-Šp.) - Millman (Austr.), Kontaová (6-Brit.) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan).

Kurt č. 5 (12:30): 4. zápas Vondroušová (ČR) - Pcheng Šuaj (Čína).

Kurt č. 6 (12:30): 3. zápas Veselý (ČR) - Marčenko (Ukr.).

Kurt č. 7 (12:30): 2. zápas Strýcová (22-ČR) - Cepedeová (Parag.), poté Rosol (ČR) - Laaksonen (Švýc.).

Kurt č. 15 (12:30): 4. zápas Siniaková (ČR) - Sakkariová (Řec.).

Kurt č. 16 (12:30): 2. zápas Kristýna Plíšková (ČR) - Vinciová (31-It.).

Slečny KP a PK jsou však pro mnoho znalců, fanoušků a zaměstnanců sázkových kanceláří dvěma hlavními adeptkami na nejvzácnější tenisový titul. Soupeřky z nich mají vítr. Na odborné internetové stránce tennis.com dokonce předvídají, že se do semifinále kromě Plíškové a Kvitové prodere i Lucie Šafářová, která na zeleném povrchu nalezla znamenitou formu.

Jozef Ivanko, kondiční trenér Slovenky Cibulkové, se na chvilku zdržel mezi českými reportéry na náměstíčku u tréninkových kurtů, na nichž hvězdy i desítky obyčejných pěšáků na poslední chvíli před pondělním startem pilovaly údery.

„Chalani, spěchám,“ omluvil se. „My musíme makat. Nemáme totiž metr osmdesát pět.“

Také on narážel na KP a PK. Obě vysoké blondýny ničí sokyně pádným servisem a podobně prudkými ránami od základní čáry. Drobná Cibulková si své body na trávě, na níž míčky odskakují zvlášť rychle, musí víc odpracovat a odběhat.

Plíšková a Kvitová se do Wimbledonu dostavily s náležitou dávkou sebevědomí po triumfech na přípravných podnicích v Eastbourne a Birminghamu. Obě svým způsobem prožívají nejhezčí období v kariéře. Obě se tu loni poroučely už po druhém kole. Jinak se ovšem jejich příběhy v lecčems liší.

Plíšková zametla s grandslamovým komplexem, který ji tak dlouho mořil a doháněl až k pláči. Pomáhá jí mentální kouč Marián Jelínek, jehož si najala právě před rokem. Na US Open poté pronikla do finále, na Australian Open do čtvrtfinále, na Roland Garros do semifinále. I proto se může v příštích týdnech stát světovou jedničkou, jíž byla z krajanek jen Martina Navrátilová.

Bez ohledu na vlastní výsledek se v číslo jedna promění, pakliže Němka Kerberová ztroskotá dřív než ve finále a Rumunka Halepová nepostoupí do semifinále. „Cennější je pro mě grandslamový titul, ale jednička je hned za ním,“ pravila KP na terase s výhledem na zelené království wimbledonské. „Je fakt těžké se k ní vydrápat. Musíte dvanáct měsíců za sebou hrát solidně. Bylo by to fajn.“

Je zřejmé, že se na trůnu hodlá uvelebit za co nejdůstojnějších okolností. Nikoliv po časném vyřazení protivnic i sebe samotné. Potřebuje však zamést se svou neláskou k wimbledonským tradicím i prachbídnou zdejší bilancí 4-5.

To Kvitová v Londýně obvykle rozkvétá. Dvakrát pyšně pózovala s naleštěným stříbrným podnosem na centrkurtu, kam odpoledne opět nakráčí za obrovského aplausu obecenstva.

Stihla se totiž včas připravit po prosincovém zápase o život s lupičem v koupelně vlastního bytu v Prostějově a vážné operaci pořezané ruky. Svou vírou, statečností a vytrvalostí při comebacku udělala ohromný dojem snad na každého člověka v branži.

Už jenom možnost utkat se v tenisovém chrámu se Švédkou Larssonovou (53. na světě) pro PK znamená svátek a životní triumf. S tím se však nespokojí. Na milované místo se nevrátila, aby se jen kochala jeho nádherami.

Která z českých tenistek má větší šanci vyhrát letošní Wimbledon?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. července 2017. Anketa je uzavřena.

Karolína Plíšková 1285
Petra Kvitová 960
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze