Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Erbanová poprvé bez trenéra Nováka: Vnitřní spory by nám nepřidaly

Karolína Erbanová a trenér Petr Novák po pádu rychlobruslařky na mistrovství Evropy ve víceboji v Hamaru. | foto: AP

1 2014
Nebude to na poli mezilidských vztahů vůbec jednoduchá situace, to všichni dopředu vědí. Rychlobruslařka Karolína Erbanová opustila na jaře kouče Nováka i­ jeho Nowis Team a bruslí v Heerenveenu s nizozemským týmem Continu. Jenže Petr Novák je zároveň reprezentačním koučem a má na starosti její reprezentační starty.

Na zahajovací klání Světového poháru nyní letí každý zvlášť. Novák se Sáblíkovou a svými juniorkami, Erbanová s členy týmu Continu.

A­ co potom od 14. listopadu na ledu v­ japonském Obihiru? Kdo ji bude při pohárových závodech v ­hale vést? Reprezentační kouč, nebo její současní trenéři, olympijští vítězové Romme a Timmerová?

„Nevím. To ještě musíme dořešit,“ říká 22letá závodnice.

Také pro Martinu Sáblíkovou je situace složitá. Osm let byly takřka nerozlučné. Teď Sáblíková vypráví: „Naposledy jsme se s Karolínou viděly v dubnu. Pak jsme si napsaly k­ narozeninám. Jinak se nějak moc nebavíme. Je to pro mě hodně těžké. Moje nejlepší kámoška najednou trénuje s­ mou největší konkurentkou.“

Do týmu Continu totiž na poslední chvíli přestoupila též Ireen Wüstová, věčná sokyně Sáblíkové. Erbanová však ujišťuje, že české tréninkové metody na ní Nizozemci nevyzvídali, a i kdyby, je rozhodnuta o nich nehovořit.

S Novákem se před sezonou sešla jednou. „Nevím, jak Karolína trénuje,“ říká český trenér. „Výkonnost mi musí prokázat. Mám i zlepšující se juniorky. Na první Světový pohár jsem ji přihlásil na 500, 1 000 a 1 500 metrů, ale na jaké trati skutečně nastoupí, rozhodnu až na místě.“ Stíhačku družstev chce případně jezdit bez ní, se Sáblíkovou a juniorkami.

Erbanová tvrdí, že odešla proto, aby se připravovala se specialistkami na sprint, což v Česku nebylo možné. V Continu jsou s ní na ledu přední sprinterky Boerová a Oenemaová nebo Japonka Kodairová. „Chápu, že Petr není rád, že jsem šla pryč,“ uznává. „Rychlobruslení u nás s Martinou vytáhl, bez něj by už v Česku neexistovalo. Dal mi svůj čas, zázemí, všechno. Nejsem nevděčná. Těch osm let s ­ním bylo nejdůležitějších. Nikdy na ně nezapomenu.“

Společně údajně hovořili i o „výchovném“, které by Novák za předchozí léta s Erbanovou obdržel, i když jen zběžně. „A jsem připravena, že když limity pro Světový pohár splní z Česka víc holek, než máme kvótu, absolvujeme interní kvalifikaci,“ sděluje Erbanová. „Ať startují ti nejlepší.“

Vypráví, jak fandila Sáblíkové při cyklistickém světovém šampionátu a ­jak sledovala na dálku kvalitní časy juniorek. „Těším se na Martinu. A pořád mám v sobě českého ducha,“ povídá šestinásobná juniorská mistryně světa a pátá žena z posledního mistrovství světa.

Napjatá atmosféra v reprezentaci by nepomohla nikomu. Ani jí, ani Sáblíkové. „Už tak jsme malý sport,“ říká Erbanová. „Vnitřní spory by nám nepřidaly. Doufám, že se najde nějaká cesta. Naše vztahy musí projít určitým procesem.“

Petr Novák tvrdí: „Všechny Češky teď stojí na stejné startovní čáře.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze