Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karel Loprais o jídle, spaní mezi kolejnicemi a fotce s kostrou dinosaura

Navigátor Aleš Loprais (vlevo), mechanik Petr Gilar a pilot Karel Loprais před startem Rallye Dakar 2006. - Navigátor Aleš Loprais (vlevo), mechanik Petr Gilar a pilot Karel Loprais před startem Rallye Dakar 2006. | foto: iDNES.cz

7 2009
Zaslechl jsem před startem Dakaru hlasy, které radily: Hlavně zachovat tradiční catering se sezením na kobercích na zemi, jak jsme to znali z Afriky a jak by to všem chybělo. Na zemi se tedy už nesedí a nikomu to překvapivě nechybí. Jsme v civilizovanější zemi, než je Mauretánie, a i způsob stravování tomu odpovídá.

Zůstal klasický půdorys jídelny ve tvaru písmene U, ale sedí se na dřevěných lavicích u dřevěných stolů. Je to sice změna, ale na lepší a pohodlnější se zvyká rychle.

I strava pro závodníky je bohatší, dostanou víc jídla a zejména pití. Stalo se už dobrým zvykem, že paketů s balenou vodou si do etapy můžeme nabrat, kolik chceme. Ve vedrech, která tu panují, není vody nikdy dost.

Jídlo, které tu servírují, je chutné a i dlouholetým pamětníkům dává zapomenout na časy, kdy chodit do pořadatelského stravovacího servisu bývalo za trest a kdy jsme si vozili lahve s pivem i plechovky s párky na korbě závodní Tatry a ještě i s takovýmto nákladem závodili o čelo kategorie.

Očima legendy

Karla Lopraise

Šestinásobný vítěz slavného závodu doprovází jako řidič asistenčního vozu závodní kamion synovce Aleše.

Ještě jedné zajímavosti jsem si všiml: prostory cateringu jsou vyzdobeny obrazy a kresbami s místními motivy, zkrátka do Dakaru promlouvá jiná kultura.

V každém bivaku je k dispozici něco jiného, například v Jacobacci, které dostalo jméno po italském inženýrovi, jenž sem přivedl železnici, byl bivak umístěn v prostorách místního nádraží, sám jsem spal mezi kolejnicemi.

V Neuquenu, který je známý nalezištěmi koster dinosaurů, zdobí jedna obrovská kostra právě catering, kde se všichni závodníci scházejí, aby se najedli a zhlédli výsledky. Nebudu napovídat, proč týmoví fotografové chtěli vyfotit s kostrou dinosaura právě mě…

A ještě něco: v cateringu kromě jídla každý vyfasuje tácek a na něj papírovou podložku v designu Dakaru 2009. Každý den je podložka jiná, ve stylu místa, kam se právě dojíždí. Ve třech jazycích se na ní při jídle nenásilně dozvíte leccos zajímavého o oblasti, kde právě jste. Vojta Štajf si pak podložky bere s sebou domů na památku.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze