Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karel Abraham: V MotoGP nejde odpočívat ani na rovince

Karel Abraham | foto: Radek Miča, MAFRA

29 2010
Ta zpráva ho zastihla na dovolené za oceánem. "Je to určitě dobrý důvod k oslavě," radoval se Karel Abraham. Od včerejška má jistotu, že v příští sezoně bude jako první Čech jezdit motocyklovou formuli 1, tedy třídu MotoGP.

Jak jste prožíval jednání o přestupu?
Určitě hodně, byl jsem zvědavý, jestli to vyjde. Byly tam nějaké věci, které se nemohly udělat, jak chtěla Ducati, něco zase nemohlo být podle nás, takže se to muselo řešit. Nakonec to vyšlo.

Co pro vás znamená MotoGP?
Je to nejprestižnější třída na světě, není nic vyššího. Mohla by se trošku divácky zlepšit, ale to určitě přijde, protože už se plánují nějaké změny. Sám jsem zvědavý, jak budu schopen zvládat závody, jestli to bude extrémně těžké nebo proveditelné. To všechno uvidím, až budu na té motorce chvíli jezdit.

Při testech už jste si stroj MotoGP vyzkoušel. Jaké je na něm svezení?
Objet kolo není těžké, ale jet opravdu rychle je náročné. Ta motorka váží o něco méně než Moto2 a její síla je natolik velká, že ani na rovince se nedá odpočívat. Má takový tah, že se na ní nejde úplně uvolnit.

Jak dlouho může trvat, než se naučíte takový stroj ovládat?
Jsou jezdci, kterým to rok nejde a pak jsou najednou dobří, někdy to trvá i déle. Je tam spousta elektroniky, brzdy jsou úplně jiné, takže to není jednoduché.

Co od vás fanoušci mohou čekat? A co od sebe očekáváte vy?
Zatím vůbec nevím a nechci si ani tipnout. Záleží na tom, jak mi motorka sedne a jaká bude příští sezonu konkurence.

Spekuluje se, že na ducati usedne i fenomén Valentino Rossi. Co by to pro vás znamenalo?
Byla by to pro mě obrovská výhoda, protože když Valentino přestoupil k nové fabrice, tak se ohromně zlepšila. Dokáže o hodně posunout limitymotorky, takže by to pomohlo ducati, a tím pádem i mně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze