Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropský bronz byl pro mě šok, říká karatistka a sní o OH 2024

Martina Šáchová | foto: Petr Lundák, MF DNES

5 2017
Drobná dívenka s dlouhými hnědými vlasy a téměř dětským obličejem na první pohled vypadá jako normální školačka. Martina Šáchová z Vodňan jí také opravdu je. Ale navíc je 14letá gymnazistka úspěšnou karatistkou. Nedávno si z evropského šampionátu dorostenců, juniorů a U21 EKF v Bulharsku přivezla bronzovou medaili v kategorii kumite do 54 kilogramů.

„Byl to pro mě velký šok, protože jsem úspěch vůbec nečekala. Jela jsem na mistrovství s cílem přejít první kolo,“ zmínila Šáchová, která nakonec zvládla vyhrát čtyři kola. Jen v tom pátém semifinálovém prohrála se Srbkou Anjou Milovanovičovou 2:6.

„Už na mě padl stres, protože jsem začala prohrávat. V hlavě jsem už počítala se zápasem o bronz a nedokázala jsem si představit, že bych ještě semifinále dokázala otočit. V předchozích kolech jsem nad ničím nepřemýšlela a šlo mi to,“ vyprávěla Martina Šáchová. „Ale i tak jsem hodně šťastná, protože to byl můj první velký turnaj,“ říkala studentka. V boji o bronz pak porazila Rafaelu Lopesovou z Portugalska.

Její kouč Miroslav Hýsek byl také nadšený. „Martina odvedla během šampionátu skvělou práci, působila sebevědomě a cíleně si šla pro medaili,“ pochválil svou svěřenkyni trenér oddílu TJ Karate.

začínala původně s tenisem a karate měla jen jako doplňkový sport ke zlepšení fyzičky. „Přijela jsem na své první závody a hned je vyhrála a pak mě to začalo bavit. Místo dojíždění za tenisem do Písku jsem se rozhodla pro karate a dojíždění do Českých Budějovic,“ popsala nadějná sportovkyně. „Karate mi oproti tenisu přijde jako týmovější sport. Dalo mi hodně kamarádů, a navíc mi jde lépe než tenis,“ usmála se.

Martina Šáchová

I když se může mladá karatistka pochlubit tím, že je třetí nejlepší v Evropě, tak pořád má co zlepšovat. „Asi to u mě bude práce nohou a fyzička. Většina holek i v jiných kategoriích víc kopala. Já jsem sice také kopala, ale jim to líp vycházelo. Takže to bych ráda zlepšila,“ zdůraznila Šáchová, která chce u karate vydržet a dostat se až na olympijské hry. „Ale až v roce 2024, v roce 2020 mi ještě nebude osmnáct,“ doplnila sympatická slečna.

Před pár dny ji na českobudějovické radnici přijal primátor Jiří Svoboda. Pogratuloval jí k úspěchu, předal dárky a zajímalo ho, jestli se díky karate umí Martina ubránit, když jí hrozí nebezpečí. „Já moc venku po večerech nechodím, takže ani nevím. Hned po tréninku totiž jezdím domů do Vodňan. Ale určitě by se karate dalo použít jako sebeobrana. Taky u kluků mám dost respekt,“ zmínila s úsměvem.

Před sebou má teď dva cíle. Prvním je březnový turnaj v Bratislavě a ten druhý je potom daleko prestižnější. „Na podzim se koná mistrovství světa na Kanárských ostrovech a tam bych se chtěla kvalifikovat. Doufám, že mi k tomu pomůže i medaile z Evropy. Závodit na Kanárech by pro mě byla především skvělá zkušenost,“ uvedla Šáchová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze