Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitáni kladli věnce, trenéři se zpovídali

Zdeněk Haník | foto: Karel KopáčMF DNES

23 2006
Hirošima - Při dlouhé debatě trenér Zdeněk Haník s kapitánem Martinem Léblem dumali nad dalšími plány českých volejbalistů na mistrovství světa. Tým postoupil do čtvrtfinále, čímž hlavní cíl, se kterým do Japonska odlétal, už splnil. "Snažíme se správně formulovat nový cíl. Nechceme čtyřmi debakly pokazit dobrý dojem, který jsme tady zatím udělali," řekl kouč Zdeněk Haník.

Národní mužstvo se dnes stěhovalo z Nagana, kde v uplynulých dnech vybojovalo postup ze základní skupiny, do dějiště čtvrtfinálových bojů Hirošimy.

První kroky všech výprav vedly k památníku obětí atomového výbuchu, kde kapitáni týmů položili květiny.

Poprvé se zde potkali budoucí soupeři.

Pozornosti trenéra Zdeňka Haníka neunikl mimořádný vzrůst kubánských volejbalistů. "Jsou větší než my, se svými skokanskými parametry se budou pohybovat někde v nebesích," glosuje trenér.

Stačil si i promluvit s německým trenérem Stelianem Moculescem. "Předávali jsme si informace o našich příštích soupeřích. Já jsem mluvil o Bulharech a Italech, on o Brazílii a Francii, ale přitom bylo znát, jak jsme mezi řádky ze sebe navzájem tahali informace o vlastních mužstvech," přiznal Zdeněk Haník.

Cíl? Nepokazit dobrý dojem

Česká reprezentace sice postoupila ze třetího místa, ale do čtvrtfinále si přenesla tři prohry ze vzájemných zápasů s ostatními čtvrtfinalisty, a s takovou výchozí pozicí nemůže myslet příliš vysoko.

"Poprvé od ostravského mistrovství Evropy reprezentace splnila výkonnostní cíl, se kterým do turnaje šla," připomněl Haník čtvrté místo z roku 2001. "Postup ze skupiny přinesl velkou úlevu, ale teď si musíme formulovat nový cíl, se kterým zítra předstoupím před mužstvo."

Už včera o tom Haník dlouze diskutoval s kapitánem Martinem Léblem. "Nemáme medailové ambice, naši soupeři jsou volejbalově o krok dál, to si musíme přiznat," říká trenér. "Potřebnou kvalitu ještě nemáme, ale máme odhodlání ji hledat."

Pro mistrovství světa si však Haník stanovil ještě druhý cíl: vrátit národnímu mužstvu ztracený kredit. "Zatím podle mého názoru hrajeme dobře. Jsme třetí ze všech mužstev ve hře v poli s průměrem 5,88 uhraných míčů za set. Takový průměr měla dřív česká reprezentace za celý zápas. Jsme na dobré cestě a musíme se snažit na ní vydržet i v zápasech s těžkými soupeři, které nás ve čtvrtfinále čekají."

Proti Francii, Brazílii, Německu a Kubě to však bude mít Haníkův tým hodně složité. "Mým cílem je navázat na dobré výkony a pokusit se ještě něco vyhrát. Každý zápas je samostatná kapitola, nový pokus posunout se dál a dál."

Blokaři odmítli dvoudenní volno

Trenér rychle vstřebává poznatky o nových soupeřích a chystá taktiku. Od hráčů chce, aby si především psychicky odpočinuli a připravili se na další zápasy.

Blokařům Léblovi s Rakem, kteří nesli největší zátěž, kouč dokonce nabídl dvoudenní volno. "Chtěl jsem, aby se mentálně připravili na další boj, ale oni odpočívat nevydrží. Lébl byl dnes v posilovně, Rak bude zítra trénovat," prozradil Zdeněk Haník.

Zítra si volejbalisté poprvé vyzkouší nové prostředí v hirošimské hale, v sobotu už jdou do boje. Prvním soupeřem ve čtvrtfinálové skupině jim bude Francie, hraje se od sedmi hodin středoevropského času.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze