Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán šachistů Nového Boru: O bronzu z Evropy se nám ani nesnilo

Šachy - Šachy - ilustrační foto. | foto: Reuters

4 2011
Takový úspěch české šachy už dlouho nezažily. Družstvo Nového Boru vybojovalo na Evropském klubovém poháru ve Slovinsku vynikající třetí místo.

"Pro nás samotné je to velké překvapení, měli jsme ambice být v první desítce. Medaile je hodně nad plán, to snad nebyl ani sen," říká kapitán týmu Petr Boleslav, jako by tomu sám ještě nemohl uvěřit.

Evropský klubový pohár šachistů

Pořadí 1. Petrohrad (Rus.), 2. Socar (Ázerbajdžán), 3. G-Team Nový Bor, 4. Saratov, 5. SHSM-64 (oba Rus.), 6. Baden Baden (Něm.), 7.
Sarajevo (Bosna), 8. Ugra (Rus.), 9. Mika (Arménie), 10. A DAN DZO & PGMB (Ukr.).
Hráči Nového Boru 1. šachovnice: Láznička 3,5 bodu, 2. Wojtaszek 5, 3. Bartel 6,5, 4. Hráček 4,5, 5. Markoš 5, 6. Cvek 5, Hába 2.

Jakou jste měli konkurenci? Byli tam opravdu ti nejlepší?
Konkurence byla obrovská, celkem šedesát pět týmů. My jsme byli nasazeni jako desátí a těch devět týmů před námi je v podstatě srovnaná top špička šachistů. Z první stovky na takové akci chybí dejme tomu dvacet hráčů. Kvalita se kumuluje převážně do týmů z bývalého Sovětského svazu. Mezi nimi je vklíněný německý Baden Baden, který je považován za jeden z nejsilnějších klubů na světě.

Kam bronz z Evropského poháru řadíte?
Je to historicky největší úspěch českého šachu. Od dob rozdělení republiky nikdo na reprezentační nebo klubové úrovni nepřivezl v týmové soutěži žádnou medaili.

Který z hráčů byl největší oporou Nového Boru?
Turnaj se skvěle vydařil Mateuszi Bartelovi, což je letošní přeborník Polska. Získal šest a půl bodu ze sedmi a vyhrál individuální cenu na třetí šachovnici. Za ním zůstala taková esa jako Movsesjan a další. Bartel byl náš opravdu hlavní tahoun. Když získal tři body ze tří zápasů, družstvo ucítilo, že má ve středu toho jednoho, kterému se daří. Byla to motivace pro ostatní. Jinak skvělý výkon podal také Viktor Láznička na první šachovnici, kde měl velice silné soupeře a potvrdil svoji výkonnost v první padesátce na světě.

Co bylo rozhodujícím momentem, který vás přivedl až na stupně vítězů?
Zlomové bylo asi utkání se Sarajevem, které patří dlouhodobě ke špičce, v pátém kole. Sahali jsme dokonce po vítězství, zápas nakonec skončil remízou. Dvě kola před koncem jsme díky tomu zůstali v popředí turnaje a neztratili jsme body.

Popište laikům, jak takový velký turnaj probíhá.
Celkem je sedm kol. Hrálo se od neděle do soboty každý den jedno kolo od tří hodin odpoledne. Pak je takový systém, že další kolo spolu hrají týmy, které mají stejně bodů. Tím se nakonec vyselektuje ten nejlepší.

Dá se na dalšího soupeře v klidu připravit?
Jméno soupeře je známo v deset hodin večer den před zápasem, ale konkrétní soupisky se odevzdávají až v den utkání do deseti dopoledne. Na přípravu na soupeře pak máte do tří hodin. To není moc.

Co úspěch na evropské scéně znamená pro tým a pro hráče?
Je to pátý rok, co jsme vyrazili do světa. Chtěli jsme, aby naši hráči měli porovnání s evropskou špičkou. Letos už bylo cítit, že jsme schopni hrát i se silnými týmy vyrovnané zápasy. Pro hráče je to perfektní soutěž. Bohužel není započítávaná do žebříčku z hlediska státu, ale určitě pomůže k propagaci šachu.

Jak jste v Evropě začínali?
První Evropský pohár jsme absolvovali v roce 2007 v Turecku, kde jsme skončili čtrnáctí. Hráli jsme dva zápasy s družstvy z první desítky a prohráli jsme nula šest. Byl to opravdu obrovský rozdíl. Další rok se nám povedlo udělat desáté místo, to byl velký výkon. V následujících dvou letech jsme už jeli na turnaj se silnějším týmem, přesto jsme obsadili až třinácté a čtrnácté místo. Letos jsme posílili o polského velmistra Radka Wojtaszka a věřili jsme si na první desítku. Ale že z toho bude medaile, to jsme vážně netušili.

Kolik klub stojí účast na Evropském poháru?
Jeli jsme tam v devíti lidech: sedm hráčů, kapitán a fotograf. Jen ubytování nás vyšlo přes sto tisíc korun. Pak mají hráči vypsané prémie a podobně. Letos jsme do dějiště mohli dojet auty, ale když je nutná letenka, náklady samozřejmě šplhají vysoko.

Váš tým je úřadujícím mistrem republiky. Půjdete do extraligy ve stejném složení, v jakém jste nastoupili ve Slovinsku?
Ano. Tento tým nastoupí i v extralize s tím, že letos za nás začíná hrát i česká jednička David Navara. Původně jsme měli plán, že v letošním Evropském poháru budeme atakovat první desítku a útok na vyšší příčky si necháme napřesrok, kdy už za nás bude moci nastoupit i Navara. Teď jsme si ale dali laťku hodně vysoko...

Předpokládám, že v extralize vyhlásíte opět boj o titul.
Máte pravdu, nic jiného než obhajoba pro nás nepřipadá v úvahu. Mistry jsme byli už třikrát a chceme to zopakovat. Po pěti letech v extralize máme tým v nejsilnějším složení, co jsme kdy měli.

Budete mít vůbec v domácí soutěži nějakou konkurenci?
Papírově jsme velcí favorité, ale vše se ukáže až nad šachovnicemi. Musím říct, že i ostatní kluby se probouzejí. Zajímavým soupeřem bude Lysá nad Labem, která letos posílila a bude chtít promluvit do medailových pozic. Myslím, že jsme dali ostatním příklad a kvalita týmů v české soutěži jde obecně nahoru.Najdete na iDNES.czmobilní verze