Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitán Petera své hráčky pochválil

24 2006
Praha - Když česká tenistka Nicole Vaidišová prohrávala v thajském Bangkoku s domácí Viratprasertovou 3:6 a 1:2, vypadalo to s českým fedcupovým týmem hodně špatně. "Naštěstí člověk nemá čas si to uvědomovat. Spíš se snaží pozorovat zápas, dívat se na soupeřku a v minutových pauzách své hráčce co nejlíp poradit," říká kapitán družstva Tomáš Petera.

České hráčky o víkendu v Thajsku nakonec vyhrály 4:1 a v baráži budou hrát o návrat do elitní skupiny Fed Cupu.

Vzpomínaný moment, v němž Vaidišová obracela zápas s domácí hráčkou, přišel za stavu 1:1 na zápasy. V první dvouhře totiž Iveta Benešová prohrála právě s Viratprasertovou a poté Vaidišová porazila Tangphongovou.

"Ten druhý zápas Vaidišové se lámal v okamžicích, kdy Viratprasertové začaly docházet síly," poznamenal Petera, který se v pondělí bezprostředně po návratu z Thajska sešel v Praze s novináři na neformální besedě.

"Přitom s Nicole se pracuje výborně, nechá si říct. Řeknete jí zahraj to křížem, ona nediskutuje a zahraje to tak," pochválil si Petera svou svěřenkyni."

Po výhře Vaidišové vedlo Česko 2:1 a rozhodující bod udělala v dalším singlu Klára Koukalová, která porazila Tangphongovou 6:2  7:6.

Na konečných 4:1 pro Česko upravila skóre dvojice Benešová, Barbora Strýcová, která vyhrála závěrečnou čtyřhru.

Strýcovou zasáhl míč do oka

Právě čtyřhra se však málem nedohrála. Při jednom přeběhu na začátku druhého setu totiž Thajka trefila Strýcovou míčkem přímo do oka. Česká hráčka se bezvládně skácela k zemi.

"Přitom pravidla striktně říkají, že na ošetření zranění máte tři minuty. Pak se buď hraje, nebo zápas musíte skrečovat," popisoval Petera. "Strýcová přitom oko nemohla otevřít, tekly jí slzy a zřejmě zasažením nějakého nervu měla příšerně zkřivená ústa."

Po uplynutí tříminutového limitu však Strýcová v zápasu hrdinně pokračovala. "Skrečovat jsme to mohli, beztak už jsme měli vítězství v kapse. Jenže pro nasazování v dalších zápasech je důležitý každý uhraný bod," řekl Petera.

"Do konce setu už Bára mohla oko otevřít, ale přišlo mi, že s tím jedním hrála o něco líp, hlavně forhendový return," usmíval se Petera. "Ale ta její pusa ještě do odletu z Bangkoku nepovolila. Musím jí zavolat, jestli už je v pořádku. Každopádně monokl kolem oka bude mít hrůzostrašný."

K Benešové kapitán družstva ještě řekl: "Už v tom prvním zápase hrála dobře, ale soupeřce vycházelo všechno, na co sáhla. A co je hlavní, dělala hlavně rozhodující míče, zatímco Iveta měla i trochu smůly."

Benešová si ale všechno vynahradila ve čtyřhře.

"Debla vlastně Iveta odehrála takříkajíc na vlastní triko. Byla na kurtě prostě nejlepší."

Benešová se reprezentace nevzdává

Agentury ohledně Benešové přinesly zprávu, že dál už reprezentovat nehodlá.

"Ale tak to vůbec neřekla," oponoval Petera.

"Iveta se v angličtině buď neobratně vyjádřila, nebo její slova někdo špatně přeložil," vysvětloval kapitán. "Ona totiž řekla, že po tom, co v té dvouhře předvedla, pro níž už ve fedcupovém týmu určitě nebude místo. Takže já teď můžu prohlásit, že místo pro Benešovou bude v tomhle družstvu kdykoli."

Zatímco fyzioterapeut výpravy Martin Janoušek se postaral, aby hráčky neměly v nezvyklém prostředí žádné zdravotní potíže, a manažer týmu Petr Pála zařídil všechno tak, že nevznikly jakékoli organizační zádrhely, problémy přišly s vyplétáním raket.

"To byla naše největší potíž. Rakety se vyplétaly pokaždé někde jinde, daleko ve městě mimo tenisový areál. A vždycky je vyplétal někdo jiný a jinak," postěžoval si kapitán družstva.

Podle Petery patří do fedcupového celku vedle Vaidišové, Benešové, Koukalové a Strýcové ještě dvojice Šafářová, Peschkeová. Kapitán tentokrát nechal Peschkeovou po zranění odpočívat, Šafářové  dal pro Thajsko volno.

"Těch šest hráček bych v týmu rád udržel," poznamenal Petera. "V této sestavě můžeme během dvou tří let uhrát ledacos, klidně Fed Cup i vyhrát."

Pro červencovou baráž o návrat mezi elitu by si Petera přál dva z českých sousedů.

"Ze soupeřů, kteří se nabízejí, bych nejraději bral Německo a Rakousko, jedno jestli doma, nebo venku. Jako první samozřejmě Rakušanky," prozradil Petera před úterním losem. Ten může jeho týmu přisoudit i silné celky Francie či Ruska...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze