Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kanoistu stíhá časová smyčka jeho úspěchu

27 2000
R a č i c e - Blíží se čas, který před čtyřmi lety předpověděl herec Boleslav Polívka. Když se tehdy kanoista Martin Doktor vrátil z Atlanty jako dvojnásobný olympijský vítěz, Polívka pohlásil: "Já ho lituji, příště ho budou chtít všichni porazit." Za tu dobu se z mladého zázraku stal zkušený závodník. Doktor dvakrát získal titul mistra světa a z žádného světového šampionátu se nevrátil bez medaile. Naučil se jezdit na revolučním typu lodi a před olympiádou v Sydney se mu do cesty postavil silný vyzývatel. Rus Maxim Opalev je z loňska trojnásobným mistrem světa. On je teď tam, kde byl Doktor před čtyřmi lety.
Doktor ale udělá všechno proto, aby ho Opalev na olympiádě nenapodobil. Pro něho i otce a trenéra Josefa neplatí staré heslo barona de Coubertina. "Pojedeme tam vyhrát, ne abychom se zúčastnili," řekl Josef Doktor.
V tréninku na sezonu, v které bude obhajovat svůj životní výsledek z Atlanty, se Martin Doktor nešetří. Kromě obvyklé přípravy na vodě a v posilovně si v zimě přidal šest týdnů běhání na lyžích. Na rozdíl od většiny fotbalistů ho takový způsob zimního drilu nestál žádné přemáhání. "Běžky mě strašně baví. Je to můj sport číslo dvě." Na vánoce se naposledy viděl se svou dívkou Kateřinou a odjel na soustředění do Jižní Afriky. Vrátil se v sobotu a ještě o velikonočních svátcích byl znovu na vodě.
Nemá na vybranou. Ví, že jinak to nejde.
"Jde o výsledky na olympiádě, jde o všechno," komentuje Doktor starší. "Martin je profík, jde do toho natvrdo. Díky tomu, že tak dře, je tak dobrý." Doktor má za sebou už první kontakt se soupeři. Před dvěma týdny vyhrál v brazilské Curitibě závody Světového poháru na olympijských tratích 500 a 1000 metrů. Zúčastnil se však jako jediný z absolutní světové špičky. Kanoista se rozhodl, že pojede i všechny zbývající závody, příští víkend v Mechelenu, pak v Szegedu a Duisburgu.
Bude reprezentovat i na mistrovství Evropy v Poznani. "A to je těch závodů ještě málo," řekl Josef Doktor.
Takovou taktiku zvolil jako jediný. Ale s většinou protivníků se na některém závodě Světového poháru nejspíš potká.
"Je důležité je vidět. Každá sezona je jiná a potřebuji vědět, jak na tom kdo je," vysvětluje Martin Doktor. "I když to nemusí nic znamenat. Klementěv taky jezdil na jaře osmý a nikdo se nedivil, když na mistrovství světa všem ujel o dvě lodě." Lotyšský závodník Ivan Klementěv byl jeho vzorem. Tak jako k Doktorovi kdysi vzhlížel současný suverén Opalev.
Oproti ruskému mladíkovi má Doktor malou nevýhodu. Nástup dvacetiletého Opaleva se kryje s érou moderních karbonových lodí.
Ty se už moc nepodobají starověkým dřevěným kánoím indiánů a jsou poněkud vratké. Jenže se s nimi jezdí o hodně rychleji. "Martin měl smůlu, že musel na ty rychlé mrchy přecházet z dřevěných lodí," řekl Josef Doktor.
Teprve třetí rok si dvojnásobný olympijský vítěz zvyká na karbonové lodě od polské firmy Plastex místo dřevěné kánoe značky Delta. Tu nejnovější poprvé naostro vyzkoušel teprve loni při mistrovství Evropy v Záhřebu. Stačil si od té doby zvyknout? "Aspoň nějak tak. To víte, na Deltě jsem závodil dvanáct let, než jsem se s ní dostal na olympiádu." Ovšem v rodině nepanuje žádná skepse.
"To se nedá nic dělat," hlaholil otec Josef.
"Uvidíte, Opalev v Sydney dostane, co proto."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze