Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Martin Fuksa, mistr světa? To zní parádně, radoval se český šampion

23 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - Už dříve sbíral evropské i juniorské tituly, ale jeden mu ještě chyběl. V neděli na kanále Idroscalo ho kanoista Martin Fuksa konečně získal: stal se mistrem světa na půlkilometrové, neolympijské trati. „Je paráda, že můžu stát dneska úplně nejvýš.“

Už v sobotu na kilometrové trati od zlata nebyl daleko, ale v závěru ho o 17 tisícin předstihl Němec Brendel. V neděli se konal další těsný finiš, ale po něm už mohl být Fuksa naprosto spokojený. V cíli si zakřičel, věděl, že tentokrát mu zlato neuniklo.

Martin Fuksa, mistr světa. Jak vám to zní?
Tenhle titul mi chyběl, takže parádně. Všechno dělám kvůli tomuhle, chci stát na stupních vítězů. To, že dneska můžu stát úplně nejvýš, je paráda.

Jste spokojený s výkonem na sto procent?
Těžko říct. Myslím, že úplně na 100 procent nebyl. Byly těžké podmínky, foukalo dost proti, zprava. Ve finiši se to dost ukázalo, finiš se prodloužil. V semifinále to byla naprostá pohodička, tam foukal do zad, takže to bylo rychlé. Ale dneska byla pětistovka trochu delší, jsem rád, že to dopadlo takhle.

Nová spolupráce

Martina Fuksu nově zastupuje společnost SPORT INVEST Group. „Jsem přesvědčený, že díky tomu udělám ve své kariéře další posun, protože mít za sebou tak silnou společnost je pro sportovce v dnešní době obzvlášť důležité,“ řekl. Stejná agentura zastupuje i tři členy čtyřkajaku: Lukáše Trefila, Daniela Havla a Jana Štěrbu.

Proběhlo vám hlavou včerejší uniklé stříbro?
Vůbec. Včera večer jsem se na ten závod podíval několikrát, byl to fakt kousíček. Ale jak jsem říkal včera, mělo to tak být. Určitě jsem si zlepšil chuť, i když včera jsem měl chuť taky perfektní.

Všiml jste si, že Brendel tentokrát nestačil?
Asi ne. Vždycky se snažím jet obyčejný závod. Jednou jsem se po očku podíval doleva, když už bylo asi 200 metrů do konce, tak jsem čekal, že už nastoupí. Naštěstí tam nic nevyjelo. Ale periferně jsem viděl borce zprava, byl tam Oleg Tarnovski, který hodně dobře vypálil. Naštěstí jsem měl ale víc sil v závěru a povedlo se mi to.

Je radost stejná i na neolympijské trati?
Rozhodně. Jsem rád za každou medaili, ať je jakákoliv. Když je zlatá a ze světa, je to parádní, protože žádnou takovou ještě nemám.

Máte zlato a stříbro. Byl to šampionát snů?
Ten by byl, kdybych tady dvakrát vyhrál… Ne, jsem skromný, jakmile získávám medaile, je to parádní a jsem za to vděčný. Na závodech se ukáže celoroční práce. Když se mi povede na každém závodě získat minimálně jednu medaili, je to úžasné.

Fotogalerie

Co vás čeká teď?
Zítra letíme domů, v úterý v šest ráno letím do Portugalska, kde pořádá člověk, od kterého mám lodě, svoje závody, lehký sprint na 120 metrů. Bude to exhibice, jedu tam, abych mu poděkoval, že mi dává lodě zadarmo. Taky pro něj chci něco udělat. Ve čtvrtek se vracím, pak jedu do Brazílie a do Hamburku s Pepou Dostálem na další exhibici. A na konci září si dám ještě mistrovství Evropy do 23 let.

Stihne se i oslava?
Oslavuju celý rok, mám oslavu každý den. Na konci sezony si nějakou větší neodpustím.

Pojedete do Ria teď klidnější, když máte jistotu olympiády?
Těším se, bude to paráda. Rád poznávám jiné kultury a země. Jsem rád, že se tam můžu podívat s tím, že tam příští rok nejspíš pojedu, o to víc si to užiju.Najdete na iDNES.czmobilní verze