Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obhájce titulu hrozí: Chci soupeřům ukázat, kdo je Josef Dostál

Josef Dostál | foto: AP

20 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - Loni byl hlavním českým hrdinou na mistrovství světa rychlostních kanoistů. Josef Dostál vyhrál zlato na kilometrové trati a titul slavil i se čtyřkajakem. Také letos v Miláně začal dobře: druhým nejrychlejším časem prošel do finále. "Velká spokojenost," říkal 22letý kanoista.

Na mistrovství Evropy v Račicích skončil už v semifinále, ale na kanálu Idroscalo už se dvoumetrový zarostlý obr zase smál. Bez větších obtíží si na světovém šampionátu zajistil účast v sobotním finále a bude moci útočit na obhajobu titulu.

Jak hodnotíte první závodní den na mistrovství světa?
Při ranní rozjížďce jsem chtěl vyhrát, ale Bělorus Jurenja byl v závěru trošku rychlejší, tak jsem ho nechal, šetřil jsem síly na semifinále. Ještě že jsem to udělal, chytnul jsem papírově lehčí semifinále, i když nakonec bylo podle časů nejrychlejší. V semifinále jsem byl druhý, Slovák Gelle jel trochu na vlně, v cíli mě přefinišoval. Ale to nevadí, časy odpovídají světovým nejlepším parametrům. Měl jsem asi o půl vteřiny druhý nejrychlejší čas, takže velká spokojenost.

Ze začátku semifinálové jízdy jste zůstával mírně vzadu. Šlo o taktiku?
Ano, pořád patřím k nejmladším ve startovním poli. Ale kilák mám docela dobře najetý, věděl jsem, jaké mám jet tempo. Nehleděl jsem na soupeře. Věděl jsem, že když pojedou takhle rychle, tak to nemůžou vydržet. Zachoval jsem chladnou hlavu, okolo čtyřstovky jsem je přefičel. Odstup se stále zvětšoval, říkal jsem si, že musím ujet ostatním, protože jsem věděl, že Gelle má dobrý finiš.

Měl jste soupeře z rozjížděk nastudované?
Viděl jsem ostatní rozjížďky a semifinále a viděl, že jsou na tom kluci velice dobře. Max Hoff, René Holten Poulsen, Aleh Jurenja, Miroslav Kirchev, Fernando Pimenta, Murray Stewart... Je jich prostě hodně.

Pro finále máte dráhu číslo devět, což je stejné číslo jako při zlatém představení na minulém mistrovství světa v Moskvě. Co to pro vás znamená?
Budu nejblíž k tribuně, což se loni osvědčilo, to mám asi nejradši. Druhá věc je, že pojedu nejdál od rozjíždějících se závodníků, takže budu mít nejmenší vlny, pojedu si svoje. Nemám tam žádného vypalovače, který by přepálil závod. Budu moct jet, jak říká náš reprezentační trenér, rovnoměrně naplno.

Těšíte se na návrat do vítězné dráhy?
Tak určitě (smích). Pro mě je to závod jako každý jiný, půjdu na start s čistou hlavou, s pokorou k soupeřům. Budu soupeřům chtít ukázat, kdo je Josef Dostál. Současně mám však dostatek pokory a je pro mě pořád ctí jet finále s dalšími elitními kajakáři.

V pátek vás čeká rozjížďka čtyřkajaku, už k němu směřují myšlenky?Zatím to vypadá, že forma narůstá, což je jedině pozitivní. Dnešek mi potvrdil, že v pátek by to s klukama mělo být na přední pozice, když pojedu dobře. Teď je na pořadu čtyřkajak, pak se budu soustředit na finále singla.Grafton Recruitment Praha
Network Engineer - WAN

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze