Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavně aby nebyl rozbitý jez, obává se Ježek v Krakově o pražskou Troju

Kanoista Stanislav Ježek | foto:  Dan Materna, MAFRA

4 2013
V pondělí odjížděl ustaraný od trojského kanálu, zaplaveného povodněmi. Stanislav Ježek je jedním z nejdůležitějších mužů organizačního výboru mistrovství světa v Praze. Od úterka už Ježek v roli závodníka trénuje na jiném kanálu v polském Krakově, který tento týden hostí mistrovství Evropy. A také tady je vody moc.

"Dva dny tu pršelo a teď je dolní půlka kanálu zaplavená spodní vodou, branky jsou tam skoro celé ve vodě. Trénovali jsme jen na té horní," hlásil Ježek po odpoledním tréninku.

Hrozí, že mistrovství Evropy nebude?
Zatím nikdo nic takového neříkal. Ve středu ráno bude schůzka trenérů, po ní budeme moudřejší. Ale zatím se nikdo netváří, že by mistrovství nemělo být.

Vlastně tu tak trochu "obhajujete" stříbrnou medaili, kterou jste právě v Krakově na mistrovství Evropy 2008 vybojoval. Takže máte tento kanál rád?
Nevím. On je teď předělaný, takový svižnější než tenkrát, což je pro mě příjemnější. Ale mé výsledky většinou neodpovídají tomu, jestli ten kanál mám nebo nemám rád. Třeba v Londýně se mi trénovalo moc dobře, ale myslel jsem si na víc než na páté místo. Nebo na Trnávce jezdím rád, ale přitom při závodech tam moc dobře nedopadám.

Po nervózní české kvalifikační sérii jste už na vodě přece jen klidnější?
Já si nemyslím, že bych jezdil kvalifikaci kdovíjak nervózně. Uvidíme, jak mi to tady půjde. Bude to i o tom, jaké kombinace branek tu postaví. Ty silové, kdy se vodou moc nesvezete, zrovna moc nemusím.

Jaké umístění vás potěší? Jen medailové?
Mě nejvíc potěší, když vysvitne sluníčko. To už jsem docela dlouho neviděl.

A kromě toho?
Medaile je vždycky příjemná. Byl by to důkaz, že ještě nejsem tak starý pes.

Jak moc vás v Krakově doprovází situace, která je v Praze? Asi se vás i soupeři na povodně vyptávají, že?
Pořád se někdo ptá, co bude s Trojou, jestli bude mistrovství světa. Na to zatím nedokážeme odpovědět. Je to už trochu unavující, neustále opakovat, že lidi musí počkat, až opadne voda. Pak teprve budeme vědět, co vše je zničené, jestli budou na opravy peníze a jak rychle to půjde dát dohromady. Sledujeme vývoj a zvažujeme různé varianty, Třeba, co by nastalo, kdyby se rozbil jez a nešly by zvednout jezové klapky. Nebo kde bude možné trénovat. A jak zorganizujeme úklid, když bychom měli objíždět Světové poháry.

V organizačním výboru jste klíčový muž přes software. Jak moc mohou být poškozené kabely, natažené podél kanálu?
Já si tam ty kabely pro mistrovství světa od jara připravoval, aby té práce pak přes léto nebylo moc. A teď jsem musel narychlo zase všechno demontovat. Ale šlo demontovat jen nějakou elektroniku, ty kabely pod vodou musely zůstat. Máme tam jak optické kabely, tak normální drátové věci. Ten drát to přežije, musí se ale potom všechno vyčistit a vysušit, udělat revize. To stojí peníze a čas. A může to začít zlobit až ve chvíli, kdy je začneme naplno používat. Není to dobré. A situace kolem loděnice také ne.

Z Mezinárodní kanoistické federace ICF už padl dotaz, zda by bylo možné uspořádat šampionát v Česku na náhradním kanále. Dokážete si to představit?
Uvažujeme o Českých Budějovicích nebo Trnávce, ale bylo by to strašně komplikované. Jsou tam problémy, které není snadné řešit. Vždycky se nakonec vrátíme k tomu, že bude jednodušší dát dohromady pražský areál. Na Trnávce by nastaly trable s ubytováním, s možnostmi tréninku, s místy pro diváky. Postavit tam tribunu je téměř nereálné, pokud by nebyla taková jako na olympiádě v Londýně. Jenže tam ji stavěli půl roku. Kdyby k povodňové krizi došlo tři týdny před mistrovstvím, dokázali by ostatní pochopit i nouzové mistrovství bez tribun. Jenže když máme pořád ještě tři měsíce času, budou chtít mistrovství s plnou parádou, ať už v Praze nebo jinde.

Vy osobně věříte, že šampionát v září v Praze bude?
Jo, já myslím, že jo. Z mého pohledu to celé visí na dvou základních věcech. Za prvé: jestli až opadne voda, nebude rozbitý jez. A za druhé: jestli na všechny opravy bude dostatek financí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze