Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kanoistu Fuksu testují jako hvězdy formule 1. Triumf mu odnesl vítr

Martin Fuksa | foto: Vít Chalupa

6 2014
Ve ztemnělé místnosti přilepili kanoistovi Martinu Fuksovi na tělo světelná čidla. "Já měl dělat různé cviky, které se pak přenášely do počítače. V něm se ukazovaly výsledky, co se týká stability nebo síly jednotlivých končetin," popisoval dvojnásobný mistr Evropy jedno z vyšetření, které absolvuje v rámci testů v tréninkovém a diagnostickém centru firmy Red Bull.

Do rakouského zařízení, kam za přípravou a léčbou jezdí sportovní hvězdy včetně závodníků formule 1 nebo sjezdařské královny Lindsey Vonnové, odcestoval hned po měsíčním soustředění v Portugalsku. "Přijel jsem v neděli, přebalil tašku, byl jsem asi dvě hodiny doma a s dědou jsem hned odjel sem," líčil dvacetiletý rychlostní kanoista. "Jsem tu úplně poprvé a jsem rád, že jsem dostal možnost si tohle zkusit."

Pro talentovaného mladíka, který loni musel předčasně ukončit sezonu kvůli zánětu v koleni, byla na čtyřdenní pobyt naplánována různá vyšetření – psychologická i fyzická včetně obvyklého EKG nebo odběru krve, ale také méně tradiční testy jako je třeba měření reakcí jako u sprinterů.

Martin Fuksa při testech
Martin Fuksa při testech

Martin Fuksa při testech


"Pak proběhne nějaká fyzioterapie – prohlédnou mě od hlavy až k patě. Různými moderními metodami mi budou měřít sílu. Berou to tu hrozně profesionálně, překvapilo mě, jak moc jsou vstřícní," říkal Fuksa.

Hned v pondělí měl absolvovat test na běhátku, jenže po dlouhém soustředění, cestování a nedostatku spánku byl pořádně unavený. "Tak mi to odsunuli, protože je třeba, abych byl perfektně připravený a odpočatý, aby testy vyšly dobře," dodával kanoista, který dostal při dlouhé přípravě v Portugalsku pořádně zabrat.

Pobyt v Portugalsku završil závodem Nelo Winter Challenge, kde vyhrál s velkým náskokem klání na 2000 metrů. Druhého Rusa Šurinkina předčil o více než dvanáct vteřin. "To je super. Samotného mě to překvapilo, protože jsem tam nikdy nevyhrál, byl jsem nejlépe pátý. Jsem spokojený. Byl to spíš trénink, ale potěší to."

Vítězství v kombinaci uniklo

Díky vítězství na delší vzdálenosti si nástupce Martina Doktora troufal i na celkové vítězství v kombinaci s dvoustovkou, jenže ve vyřazovacím závodě skončil hned v prvním kole. Nezávodilo se totiž na kanálu, jako obvykle, ale na tréninkové vodní ploše. "Zatímco na závodech je startovací zařízení pro jednoho, sem přivezli jedno velké asi pro pětadvacet lidí. Sotva jsme se tam vešli. A foukal hrozný vítr. Natočil jsem se na šířku. V tu chvíli odstartovali. Než jsem se srovnal, všichni byli pryč. Ani jsem nedojížděl do cíle," popisoval Fuksa.

Český singlkanoista Martin Fuksa na trati závodu na 500 metrů na mistrovství
Český kanoista Martin Fuksa při slavnostním ceremoniálu na mistrovství Evropy v


V rozmrzelosti praštil pádlem do plata. "Byl jsem fakt docela naštvaný, protože jsem to měl dobře rozjeté. Vyhrál jsem dvoukilák a mohl jsem vyhrát celkově, kdybych býval dojel třeba třetí. Na to jsem určitě měl. Bohužel, ale co se dá dělat," říká s odstupem.

Vítězstvím i zklamáním tak zakončil soustředění, jehož průběh si jinak nemůže vynachválit. "Nezameškal jsem ani jeden trénink, každý jsem odmakal, jak jsem měl. Celé soustředění jsem vydržel ve zdraví a odtrénoval jsem všechno, co jsme měli naplánované. Najezdil jsem pět set kilometrů, což je asi nejvíc, co jsem kdy na jaře absolvoval. Super. Nejradši ale jsem, že jsem neměl žádné zranění, neozvalo se ani koleno, ani ramena," těšilo Fuksu.

Po návratu z Rakouska se kanoista zastaví doma na necelý týden, poté odjede do Chorvatska na soustředění s mateřským klubem z Nymburka. "Pak už budeme jezdit do Račic před prvním nominačním závodem," plánuje evropský šampion na pětistovce a kilometru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze