Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kaňkovský slíbil, že vyhraje. Slib splnil a rád by mistrovství světa

Alois Kaňkovský (vpravo) projíždí vítězně cílem pátého závodu Českého poháru v Popelíně. Hned za ním skončil jeho oddílový kolega z hradecké stáje Whirlpool Author Tomáš Bucháček. | foto: Jan Brychta

24 2016
Jako jeden z favoritů před závodem nijak neskrýval, že přijel vyhrát. „Slíbil jsem to doma. Hlavně proto, že se v posledních dnech cítím velmi dobře,“ řekl jezdec hradecké stáje Whirlpool Author Alois Kaňkovský poté, co v Popelíně projel jako vítěz dalšího podniku Českého poháru.

Pro vyhlášeného spurtera, který si tentokrát pro prvenství dojel ve společnosti svého klubového kolegy Tomáše Bucháčka, to bylo už čtvrté letošní prvenství v celém závodě či v některé etapě.

Jako tým se prosazujete doma i v zahraničí, takže jste zatím se sezonou spokojeni?
Vyhráváme, takže ano. Máme teď suprový tým, vedle nás starších tam máme i několik mladých, kteří prokazují velkou kvalitu. Hlavně doma dokážeme mít závod pod kontrolou.

Teď jste to jasně ukázali, když jste v Popelíně obsadili první tři místa a další tři závodníci se vešli do první desítky. Jaký to byl závod?
Pro mě velmi dobrý. Seděla mi trať, nebyla to vyloženě rovina, ale kopce nebyly velké, tohle mi vyhovuje. Navíc poté, co jsem minulý týden měl volno, když se jely dva kopcovité závody v Polsku a v Náchodě a já jsem dobře potrénoval, jsem se cítil opravdu dobře.

Whirlpool vládne

Na stupně vítězů elitní kategorie se po závodě Českého poháru v Popelíně u Jindřichova Hradce tři nejlepší postavili ve stejném týmovém dresu. Kromě třetího v pořadí to tak bylo i v kategorii do 23 let. A když se spočítala průběžná pořadí v kategoriích po pěti závodech, patří ve všech prvenství cyklistům hradecké stáje Whirlpool Author.

Ti zatím jasně vládnou domácí cyklistické sezoně, což názorně předvedli právě v Popelíně. Na stupních vítězů se v elitní kategorii sešli Alois Kaňkovský, Tomáš Bucháček a Martin Hunal, v kategorii do 23 let byl nejlepší jejich oddílový kolega Jan Kovář před Michaelem Kukrlem.

Druhé místo vyneslo Tomáše Bucháčka do čela průběžného pořadí kategorie elite i přesto, že dvou závodů se stejně jako většina jezdců hradecké stáje nezúčastnil. Mezi borci do 23 let průběžně vede Michael Kukrle, zatímní úspěch završuje mladík Jiří Šorm, který je nejlepší v hodnocení nováčků. „Jsem moc rád, že jsem se opět dokázal dostat do čela hodnocení," řekl Bucháček poté, co se dva závody před koncem seriálu vyhoupl do čela.

Borci hradecké stáje byli nejlepší ve dvou ze tří závodů, na jejichž start se postavili v kompletním složení. Vedle Popelína totiž vyhráli jarní klasiku na trati Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš, prvenství jim uniklo jen před týdnem v Náchodě, kde však byl závod součástí podniků Visegrádské 4 se silnou mezinárodní konkurencí, nejlepším výsledkem tam bylo třetí místo Kukrleho.

Whirlpool Author v Českém poháru obhajuje loňské prvenství. Získal ho Jiří Polnický, který však po sezoně odešel do Polska. Do konce letošního seriálu zbývají závody, které se pojedou v Blatné (červenec) a v Praze (říjen).

V úvodu závodu jel dlouho sám váš oddílový kolega Bartosz Warchol, měl až šestiminutový náskok. O jeho dojetí se možná překvapivě nejvíc postaral váš tým. Proč?
Warchol jako Polák v Českém poháru neboduje. Když ujel, tak v pelotonu všichni vyčkávali, co se bude dít a co s tím my uděláme. Nikdo nechtěl jet a bylo z toho velké zoufalství, tak jsme za to vzali a rozjeli jsme to. My na závody nejezdíme trénovat, abychom tady kroužili třicítkou.

Zrychlilo se výrazně, jeden či dva okruhy se dokonce jelo průměrem přes padesát kilometrů za hodinu. Jakou jste měli taktiku na závěr?
Udrželi se tam s námi někteří kvalitní borci, takže jsme to chtěli roztrhat. Nakonec ten hlavní atak jsme nechali až na poslední kopec, nejdřív za to vzal Bucháček, já si ho pak dojel. Já letos Český pohár ještě nevyhrál, tady to však dopadlo. A Tomáš se stejně dostal do čela celkového bodování Českého poháru.

Sezona je v plném proudu, už za měsíc vás čeká domácí šampionát, tradičně jeden z vrcholů. Jak se na něj letos cítíte?
Já osobně moc ne. Sice se jede v Kyjově, což mám pět kilometrů od domova, ale letos to pro mě moc nebude, kvůli olympiádě se pojede na těžké, kopcovité trati. Když to mám doma, přemýšlel jsem i o časovce, ale to je podobné. Takže letos moc velké ambice nemám.

Velkou výzvou by pro vás letos mohlo být říjnové mistrovství světa, které se jede v Kataru...
Tak to už je něco trochu jiného, protože tam se pojede po rovině a to by mi mohlo vyhovovat.

Nominovat se na šampionát je prý jednou z výzev pro tuto sezonu, přijímáte ji?
Určitě, sezonu k tomu směřuju. Chtěl bych tam jet a zkusit slušný výsledek. Výkonnost na to zatím je, vyjel jsem si i nějaké body do žebříčku UCI, což je také potřeba, tak věřím, že to vyjde.Najdete na iDNES.czmobilní verze