Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Borci! chválí basketbalisty Brabenec, strůjce triumfu nad Jugoslávií

Kamil Brabenec se při srpnové akci na propagaci basketbalu v Brně pochlubil současným reprezentantům (seřazeni v pozadí) se svou aktuální střeleckou formou. | foto: ČBF / Václav Mudra

14 2015
Úžasné, famózní, radostné. S takovou přivítal vítězství českých basketbalistů nad Chorvaty v osmifinále mistrovství Evropy Kamil Brabenec, legenda českého sportu pod koši a střelec Zbrojovky Brno.

„Kluci mě strašně potěšili, když 29 minut hráli super basket - dobře bránili a fantasticky stříleli. Nevydrželo jim to celých 40 minut, ale to vůbec nevadí, jsou to borci,“ těšilo 64letého matadora u obrazovky.

„Byli v takovém laufu, že jim tam spadlo snad všechno,“ rozplýval se. „Bylo ale jasné, že tempo, které nasadili, nemůžou vydržet celý zápas, v poslední čtvrtině už to tak rychlé nebylo. Trochu mě mrzí, že jeden z našich nejlepších hráčů Satoranský udělal ve 29. minutě pitomost, když si na půlce nechal vzít balon a vzápětí úmyslně fauloval. Nebýt toho, mohlo být vítězství ještě výraznější, ale i tak jsou kluci šikovní,“ pravil po výsledku 80:59 ve prospěch Česka.

„Stejně si ale myslím, že dát Chorvatům 21 navrch je ohromný úspěch. Pomohlo tomu skutečnost, že soupeř znervózněl a kupil chybu na chybu. Protože třiadvacet ztrát míče, to je hodně,“ dodal Brabenec.

Také jemu nedělní vítězství připomnělo úžasný triumf československých basketbalistů na ME 1985 v Německu, kde ve čtvrtfinále naprosto nečekaně porazili tým Jugoslávie v čele s Draženem Petrovičem, který byl u stříbra jugoslávského týmu na předchozí olympiádě v Los Angeles a poté zářil v NBA v dresu Portlandu Trail Blazers a New Jersey Nets. Vítězství Havlíka, Kropiláka, Brabence, Skály, Rajniaka a spol. 102:91 bylo prvořadou senzací.

Přestřílel Dražena Petroviče

Petroviče, který v roce 1993 zahynul při autonehodě, tehdy ve Stuttgartu uhlídal právě Brabenec a český tým, jehož základní pětka měla věkový průměr 31 let a vedl jej legendární kouč Pavel Petera, pak dokráčel až k senzačnímu stříbru, poslední medaili mužské reprezentace.

„Chorvati teď český tým podcenili, stejně jako Jugoslávci kdysi nás. Tenkrát si nejspíš mysleli, že Petrovič, který dával běžně 40 bodů v zápase, nás porazí sám. Tehdy nás trochu stáhli, ale Chorvati na to teď vůbec neměli,“ srovnal Brabenec současný zápas s tím před třiceti lety. „Hezonja a Tomič , kteří hrají v Barceloně, nebo Ukič, jenž má za sebou angažmá v NBA, mě teď zklamali.“

Pak se ještě vrátil ke slavnému zápasu, v němž uhlídal Dražena Petroviče. „Neubránil jsem ho sám, pomohli mi naši pivoti Jarda Skála a Stano Kropilák. On běhal po zadní čáře kolem nich, oni se mu stavěli do cesty a já si ho nadbíhal, takže nedostával do rohů balony, jak byl zvyklý. V první půli dal šest bodů, z čehož byli Jugoslávci vedle. Ve druhé už se trochu rozstřílel, celkem dal 26 bodů, ale my už jsme to chytrou hrou udrželi,“ vzpomíná česká legenda. „A já dal dvaatřicet, byl jsem lepší,“ směje se.

Pojede i Gejza Valent

„Tam se potvrdilo staré pravidlo Zbrojovky - ať dá soupeř třeba devadesát bodů, my dáme víc,“ dodává Brabenec.

Ve čtvrtfinále narazí český tým na Srby. „To jsou favoriti celého mistrovství, hrají úžasně. Ale kdyby naši kluci zopakovali těch 29 minut proti Chorvatsku, tak by to tak špatně dopadnout nemuselo,“ přemítá.

Ve čtyřiašedesáti trénuje, chystá se na ME veteránů do francouzského Nice, kde se v říjnu v rámci Evropských her veteránů představí také basketbalisté.

„Kropilák už sotva chodí, další jsou na tom podobně, takže ani nevím, s kým tam budu hrát. Ale určitě pojede bývalý diskař Gejza Valent, souputník Imricha Bugára, takže by to špatně dopadnout nemuselo.“Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze