Kajakář Kobes vyhrál, Pavelková byla druhá

Praha - Český kajakář Tomáš Kobes vyhrál na umělém kanálu v Praze-Troji závod Světového poháru ve slalomu. Další medaili přidala kajakářka Irena Pavelková, vítězka seriálu z roku 1997, která skončila druhá. V cíli ale slavila vítězství, to ještě totiž nevěděla, že pozdější vítězce Němce Mandy Planertové udělili rozhodčí penalizaci v horní části trati omylem. Kobes, jenž po prvním kole figuroval na druhém místě, se ke zlatu propracoval bezchybnou druhou jízdou.

Při Koběsově jízdě se nezastavila časomíra
Také jeho konečné umístění se neobešlo bez zmatků, službu vypověděla časomíra.  Ta běžela ještě dlouho poté, co dojel do cíle. Kobes se tak o svém triumfu dozvěděl, až když dojel i nejlepší z prvního kola, Němec Thomas Schmidt. "Na tabuli svítila u mého jména jednička, tak jsem myslela, že jsem vyhrála," přiznala překvapená Pavelková. Pochyby však trvaly jen chvíli, pak se všechno vyjasnilo a česká kajakářka se smířila s druhým místem.

Asi si budu muset dát panáka, říká Pavelková
"To, co udělali rozhodčí, se mi moc nelíbí. Když to tam jednou dají a pak to zase odvolají. Buď tam ten šťouch je, nebo není. Fakt mě to štve. Teď abych si na to dala panáka," prohodila už veseleji. První kolo česká kajakářka vyhrála, ale před druhou Planertovou měla jen těsný náskok. "Do druhého kola jsem nijak nekalkukovala, snažila jsem se jít do toho klidná, což se mi povedlo, ale nestačilo to," přiblížila průběh rozhodující fáze závodu.

"Uklidnila jsem se, dokázala jsem to sjet i v kvalifikaci i ve finále," připomněla Pavelková své vítězství v kvalifikaci. "Výsledek je super," dodala. Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová skončila pátá.

Tomáš Kobes projel ve druhém kole tratí jako blesk. Nezastavil ho ani poměrně silný vítr, který se ke konci závodu zvedl a dost znepříjemňoval kajakářům život. "Říkal jsem si, že to risknu a sjedu to co nejrychleji," přiznal Kobes. "Věřil jsem, že to dobře dopadne a risk se vyplatil," dodal.

Trenér Pultera byl spokojený
Šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera byl navýsost spokojen. "Je to skvělý výsledek. Překvapilo mě vítězství v kategorii kajakářů. Je to poprvé po dlouhé době, ne-li poprvé, co já pamatuji, co vyhrál náš kajakář závod Světového poháru," uvedl Pultera. "Tomáš zajel obě jízdy velmi dobře. V prvním kole měl trochu rezervu v brance číslo devět, druhou ale vylepšil tak, že jel téměř bezchybně," dodal kouč.

Na stupních vítězů stanuli i deblkanoisté Jaroslav Pollert s Jaroslavem Pospíšilem, kteří skončili stejně jako Pavelková na druhém místě. Dvojice Marek Jiras a Tomáš Máder, která po prvním kole vedla, druhou jízdu pokazila a propadla se na páté místo. "Někde jsme štouchli, ani jsme nepostřehli kde," soukali ze sebe v cíli zklamaní "Šneci". "Po první jízdě jsme to měli skvěle rozjeté, ale ve druhé jsme to zblbli," doplnil Jiras.

Nijak jsem se nestresovala, přiznal Hilgertová
Stejně jako česká deblkanoe dopadla i Hilgertová, které se ale v soutěži kajakářek nepovedlo už první kolo. "Nestíhala jsem najíždět do branek. Po zkaženém prvním kole už toho nešlo moc najet," přiznala. "Nijak jsem se tím ale nestresovala," uvedla s tím, že s manželem a trenérem Lubošem Hilgertem první kolo prostě hodili za hlavu.

"Snažila jsem se nějak rozptýlit a sledovala jsem program, který vyplňoval přestávku," usmívala se Hilgertová. V Troji se už tradičně mohla spolehnout na podporu diváků. "Diváci byli fantastičtí. Vnímala jsem, jak mě povzbuzují. Byla tu super atmosféra," dodala kajakářka, která i nadále vede průběžné pořadí
seriálu. Druhá Pavelková na ni po dnešku ztrácí už jen pět bodů.

Co Lukáš Pollert a jeho revoluční typ lodě?
Do Troje zavítal i olympijský vítěz z Barcelony z roku 1992 Lukáš Pollert a zhostil se role televizní komentátora. Na návrat na divokou vodu už nepomýšlí a za své vzala i jeho myšlenka navrhnout a zhotovit revoluční typ lodě. "No, nějak to uvázlo na
mrtvém bodě," přiznal Pollert. "Ale já se do toho pustím zase znova," doplnil odhodlaně. Na otázku, jak by měla loď vypadat, Pollert ukázal na jednu z ležících kanoí a prohodil: "Takhle, jen bude mít tu díru na druhé straně."

Výsledky:
Muži:
K1:
1. T. Kobes (ČR) 162,73 (0), 2. Schmidt (Něm.) 163,39 (0), 3. Ford (Kan.) 165,64 (0), 4. Oblinger (Rak.) 166,12 (0), 5. Jackson (Brit.) 167,46 (0), 6. Becker (Něm.) 167,92 (0), 7. Prskavec 168,60 (0), ...9. Bareš 168,82 (0), 19. J. Kobes (všichni ČR) 174,30 (4).
Průběžné pořadí SP po pěti závodech: 1. Oblinger 65 bodů, 2. T. Kobes 63, 3. Peschier (Fr.) 60, ...12. Bareš 28, 17. Prskavec 23, 31. J. Kobes 13.
C1: 1. Bieryt (Pol.) 171,30 (2), 2. Bell (Austr.) 172,52 (2), 3. Wieczorek (Pol.) 172,73 (4), 4. Erguin (Šp.) 173,12 (0), 5. Minčík (SR) 173,41 (2), 6. Pinkava 174,49 (2), ...8. Indruch 175,00 (0), 11. Ježek 176,70 (6), 12. Mašek (všichni ČR) 176,85
(2).
Průběžné pořadí SP: 1. Minčík 85, 2. Bieryt 70, 3. Wieczorek a Martikán oba 62, ...10. Indruch 42, 11. Pinkava 37, 16. Ježek 33, 19. Mašek 19.
C2: 1. Wojs, Mordarski (Pol.) 180,24 (0), 2. Pospíšil, Pollert (ČR) 180,74 (0), 3. Peter Hochschorner, Pavol Hochschorner 182,00 (2), 4. Kuban, Olejník (všichni SR) 182,53
(2), 5. Jiras, Máder (ČR) 183,39 (2), 6. Walter, Henze (Něm.) 184,48 (0), ...10. Volf, Štěpánek 191,36 (8), 11. D. Vladař, M. Vladař (všichni ČR) 192,02 (6).
Průběžné pořadí SP: 1. Wojs, Mordarski 90, 2. Peter Hochschorner, Pavol Hochschorner 80, 3. Pospíšil, Pollert 75, 4. Jiras, Máder 61, ...10. Volf, Štěpánek 43, 14. D. Vladař, M. Vladař 36.
Ženy:
K1: 1. Planertová (Něm.) 179,60 (0), 2. Pavelková (ČR) 180,48 (0), 3. Kaliská (SR) 183,03 (2), 4. Bardetová (Fr.) 184,16 (2), 5. Hilgertová (ČR) 184,66 (4), 6. Stacherová (SR) 186,27 (0), ...11. Sadilová (ČR) 192,83 (0).
Průběžné pořadí SP: 1. Hilgertová 85, 2. Pavelková 80, 3. Kaliská 66, 4. Sadilová 63, ...12. Řihošková (ČR) 37.

Dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová sice před domácími fanoušky mohutně bojovala, dojela ale až pátá.

Hilgertová dojela pátá, z českých závodnic skončila nejlépe Pavelková, na druhém místě.

Deblkanoisté Jiras s Máderem si jedou pro páté místo při závodu Světového poháru v Praze-Troji.

Český kajakář Tomáš Kobes potěšil na umělém kanále v Praze-Troji domácí fanoušky, vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu.

Také olympijský šampion Michal Martikán ze Slovenska se představil v Praze-Troji.

Suverénně si kajakářka Pavelková dojela v Praze-Troji pro druhé místo. Zde si mistrovsky počíná v jedné z peřejí na umělém kanálu.