Vavřinec Hradílek - Vodní slalomář Vavřinec Hradílek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kajakář Hradilek veze z mistrovství světa stříbro. Finále mi sedlo, lebedil si

• 0
Individuální medaile českým vodním slalomářům na světovém šampionátu ve slovinském Tacenu unikala, kácela se jedna naděje za druhou. Až Vavřinec Hradilek zbrzdil pád, v závodě kajakářů vykouzlil stříbro, když nestačil jen na Itala Daniela Molmentiho.

Z nedělních semifinále prošel Hradilek jako jediný z Čechů, navíc až jako osmý. "To mi vůbec nevadilo. Mně je jedno, z jakého místa postoupím," zaháněl předčasnou skepsi.

Nejlepší český vodní slalomář loňského roku sice finálovou jízdu zahájil dotykem hned ve čtvrté brance, poté už ale chybu neudělal a díky rychlému času se dostal do vedení. Ze zbylé osmičky závodníků jej předstihl jen Molmenti, jenž měl rychlejší čas, navíc bez jediné chyby.

"Finále mi sedlo, i s jednou chybou jsem na bedně a strašně šťastný," sypal ze sebe v rozhovoru pro MF DNES Hradilek, který získal na světovém šampionátu premiérový cenný kov z individuálního závodu. Loni se stal mistrem světa v hlídkách a letos už se prosadil třetím místem na evropském šampionátu v Bratislavě.

"Po bronzové Evropě se mi jezdilo dobře, i když mi situaci zkomplikovaly zánět ucha a zablokovaná krční páteř. Ale mám nejlepšího fyzioterapeuta, Tomáše Dvořáka, tomu patří obrovský dík za to, jak mě dal dohromady," dodal třiadvacetiletý závodník pražského USK.

Ostatním Čechům finále uteklo. Další kajakář Luboš Hilgert obsadil v semifinále 11. příčku a postup mu unikl o devět setin, Vít Přindiš skončil šestnáctý. Semifinálová jízda byla konečnou rovněž pro kanoistky Kateřinu Hoškovou a Annu Kašparovou i kanoisty Stanislava Ježka a Jana Maška.

Slovenka Jana Dukátová na mistrovství světa vodních slalomářek v Tacenu.

Slovenka Jana Dukátová na MS vodních slalomářek v Tacenu vyhrála kategorii C1.

Titul mistra světa získal mezi kanoisty dvojnásobný olympijský vítěz Francouz Tony Estanguet před dalším veleúspěšným olympionikem Michalem Martikánem. Slovenská hymna mohla zaznít alespoň po závodě kanoistek, který suverénně ovládla Jana Dukátová.

V hlídkách česká výprava získala v sobotu díky kajakářkám a deblkanoistům zlato a stříbro, v neděli ještě vylepšili českou bilanci bronzovými medailemi singlkanoisté ve složení Jan Mašek, Stanislav Ježek a Michal Jáně, kteří nestačili jen na Slováky a Němce. Loni zlaté hlídce kajakářů se nedařilo a obsadila po šesti chybách 15. místo.

Mistrovství světa ve vodním slalomu - finále

Muži
C1:
1. T. Estanguet (Fr.) 95,70 (0 trest. sekund), 2. Martikán (SR) 98,61 (0), 3. Domenjo (Šp.) 99,41 (0), ...11. Mašek, 28. Ježek (oba ČR) - vyřazeni v semifinále.

K1: 1. Molmenti (It.) 91,00 (0), 2. Hradilek (ČR) 93,56 (2), 3. Meglič (Slovin.) 93,74 (0), ...11. Hilgert, 16. Přindiš (oba ČR) - vyřazeni v
semifinále.

3xC1: 1. Slovensko (Martikán, Beňuš, Slafkovský) 105,34 (0), 2. Německo 106,71 (0), 3. Česko (Mašek, Ježek, Jáně) 110,67 (0).

3xK1: 1. Německo (Aigner, Grimm, Dörfler) 101,80 (0), 2. Francie 102,92 (0), 3. Itálie 103,55 (2), ...15. Česko (Hradilek, Hilgert, Přindiš) 118,03 (12).