Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pokořený šampion? Truchlila především máma, říká mistr světa Dostál

Josef Dostál jako mistr světa na singlkajaku | foto: AP

2 2015
Rozmrzelost jej už opustila. Kajakář Josef Dostál, který se loni stal dvojnásobným mistrem světa na olympijských tratích, na mistrovství Evropy rychlostních kanoistů v Račicích v pátek neprošel na kilometrové trati branami devítičlenného finále a postaral se tak o nemalé překvapení.

„Už je to pryč, teď se soustředím na nedělní finále čtyřkajaku,“ pravil 22letý dvoumetrový šampion poté, co v sobotu s přehledem ovládl finále B.

Bylo to pro vás velké zklamání? Jako úřadující mistr světa jste uvíznul ve semifinále...
Chviličku jsem byl nešťastný, ale jen krátce - na velké finále jsem opravdu neměl. Dal jsem do závodu všechno, jenže na postup to nestačilo. Do finále B už jsem šel s čistou hlavou, nechal tam všechny síly a bylo to hezké vítězství. I když, pravda, to byl trochu jiný závod, než v jakém jsem chtěl jet.

Uvažoval jste o příčinách vašeho pátečního nezdaru?
Tenhle šampionát je kvůli červnovým Evropským hrám v Baku strašně brzy a já ještě nejsem rozjetý do závodního tempa. Navíc mi dost sil sebrala vítězná rozjížďka ve čtyřkajaku, kterou jsme jeli hodinu a kousek předtím.

Zřejmě vám nepomohla ani zima, která v pátek v Račicích panovala...
Tam jde o to, že když je voda teplejší, tak má loď menší tření. Potom se mi jezdí líp, nemusím se tolik tahat s mojí váhou 110 kilo - tím, jak jsem těžký, má loď větší ponor i tření. Oproti zimě to létě v mém případě dělá na kilometru rozdíl až osm vteřin.

Jaké byly po vašem vyřazení reakce okolí? Přece jen jste vyřazený šampion...
Tak to neberu, každý závod je nový a nikdo nemá nic předplacené. Reakce lidí byly spíš shovívavé a chápající - říkali, ať si z toho nic nedělám, že v opravdové sezoně to bude lepší. Já takhle brzy fakt ještě nikdy nezávodil, navíc se v každé sezoně rozjíždím pomaleji.

Byla v Račicích vaše maminka?
Jo, mamka (bývalá volejbalová reprezentantka a jazzová zpěvačka Eva Emingerová-Dostálová - pozn.) se přijela podívat. Dost truchlila, evidentně byla nešťastná víc než já, takže jsem já musel chlácholit ji a ne naopak.

Jenže šampionát se koná doma, kde jste se i vy chtěl ukázat, což vám ale na singlu nevyšlo. Ani to vás nemrzí?
Jasně, chtěl jsem se tady předvést, chtěl jsem bojovat o medaile, ale... Co s tím? Přece nebudu truchlit. Hlavně jsem chtěl odjet dobrý závod, mít dobrý pocit. To napřed nevyšlo, ale v malém finále už to bylo dobré. Když jsem ho vyhrál, tak mi reprezentační trenér Pavel Hottmar a můj kouč Karel Leština řekli, že už jsem konečně závodil jako starej Pepa Dostál v loňském vydání.

V neděli pojedete s tolik úspěšným českým čtyřkajakem finále kilometru - budete fit?
Jasně, sobotu jsem měl na odpočinek. Doufám, že si ve společnosti kluků spravím chuť.

Na srpnovém mistrovství světa v Miláně, kde půjde o letenky do Ria, posádka deblkajaku Havel, Štěrba závodit nebude, podřídí všechno čtyřkajaku. Co vy?
Je pravda, že když postoupíme do Ria se čtyřkajakem, budou kluci moci závodit v Riu i na deblu. To by v takovém případě platilo i o mém kajaku, ale stejně bych v Miláně jel rád i singla. Když jedu jen jednu disciplínu, připadám si nevytížený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze