Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blonďaté vlasy mezi bobisty. Do ledového koryta vklouzla žena

Kanadská bobistka Kaillie Humphriesová pilotuje čtyřbob - a za ní sedí tři muži. | foto: AP

26 2014
Zdá se tak droboučká, když kolem ní ve startovní budce podupávají nabušení svalovci, bývalí sprinteři, ragbisté nebo hokejisté. Zpod přilby jí čouhají dlouhé blond vlasy a pod závodní kombinézou prosvítá jasně růžové prádlo. V hlavě si ještě jednou virtuálně projede trať, u nejtěžších zákrut se mírně nakloní, pak dvakrát poklepe na kapotu a... START!

Kaillie Humphriesová je eso. Pod vlajkou s javorovým listem se dvakrát stala olympijskou vítězkou, dvakrát byla nejlepší na světě, ve Světových pohárech brala devět vítězství v řadě, v patnácti z nich po sobě dosáhla na pódium. Proto je obecně uznávaná jako nejlepší pilotka dvojbobu.

Letos však nasedla do kokpitu čtyřbobu, a aby toho nebylo málo, do mužského pelotonu. „Ať jde o ­historický moment nebo ne, mně jde hlavně o to dostat se co nejrychleji dolů,“ říká kanadská bobistka.

O víkendu se jí to povedlo doma v Calgary. Ve svém prvním mužském závodě skončila sedmá, teď už se opájela medailovou euforií - v Severoamerickém poháru dojela se svou posádkou druhá.

Rychlost, s jakou se přeučila na nový stroj, byla závratná, stejně jako jsou rychlosti, kterých se třemi muži v zádech dosahuje v ledovém korytu. „Jsem na kluky hrdá,“ děkovala 29letá milovnice tetování. „V­ týdnu jsem si natáhla hamstring, takže to všechno bylo na nich. Byli skvělí.“

Závody žen neopustí

Kanadský závod byl jedním z ­posledních kroků k jejímu snu - dostat se na start Světových pohárů. „A vydržet v něm celou sezonu.“ Federace FIBT schválila start žen v dosud exkluzivně mužském čtyřbobu v září, ženy však musejí odjet pět závodů na třech různých drahách, aby dostaly řidičské osvědčení.

„Řízení je řízení, jakmile se je naučíte, nezapomenete ho,“ tvrdila Humphriesová. „Čtyřka je vážně legrace. Jen není možné tolik si s bobem hrát a napravovat chyby, jako to můžu dělat ve dvojce. Ale pořád se učím a určitě mě to posune i ve dvojbobu.“

Kaillie Humphriesová s posádkou svého čtyřbobu.
Kaillie Humphriesová se chystá na jízdu v kanadském čtyřbobu.
Kanadský čtyřbob při tréninku. Mezi muži pilotka Kaillie Humphriesová.

Ženské závody však Humphriesová opustit nechce, takže plánuje přeskakovat od volantu svižného „kupé“ k tomu, kterým řídí autobus plný chlapů. „Je skvělá pilotka,“ chválí ji brzdař Dan Dale. „Absolutně jí věříme,“ kývne D.­ J. McClelland.

„Pokud volíte správnou stopu, je to úžasná jízda. Pokud ne, pak hodně štěstí. Nemáte šanci a navíc si naděláte do kalhot. Musím ale chlapům ukázat, že vím, co dělám. Takže se snažím dostat je bezpečně dolů.“

Toto snažení ji v prosinci může může vynést až na vrchol - k prvnímu závodu Světového poháru.

Autor:


Témata: virtuální
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze