Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nadpozemský výkon, napsali. Japonec Hanju mění rekordy mistrovství světa

Juzuru Hanju při krátkém programu v Bostonu nadchl diváky i experty. | foto: AP

1 2016
Souboj o titul mistra světa krasobruslařů vyvrcholí v Bostonu v noci na sobotu. Ale už ve čtvrtečním krátkém programu předvedl Japonec Juzuru Hanju jízdu, která brala dech.

Dozněly tóny Chopinovy balady. Dobruslil a za ohlušujícího aplausu vyprodané haly TD Garden si zakřičel: „Ano! Ano!“

Byl to krátký program snů.

Nejkvalitnější v historii mistrovství světa krasobruslařů.

A jedenadvacetiletý Juzuru Hanju za něj obdržel 110,56 bodu. Nový rekord šampionátu. Jen o 39 setin zaostal za vlastním světovým rekordem z prosincového finále Grand Prix v Barceloně.

„Já při té jízdě snad ani nedýchala, taková to byla nádhera,“ vykládala pak mezinárodní rozhodčí Olga Žáková, expertka České televize.

„Nadpozemský výkon,“ hlásal titulek listu Boston Globe. „Je Hanju vůbec porazitelný?“ ptaly se webové stránky společnosti NBC.

„Ano, pokud se porazí sám,“ reagoval Johnny Weir, bývalý mistr USA.

„Když jezdí čistě, je Hanju nedotknutelný. Ale už jsme ho viděli mnohokrát chybovat,“ připomněla Tara Lipinská, olympijská šampionka z Nagana 1998.

Což je pravda.

Fotogalerie

Japonec, s jehož jménem v roce 2011 spojovali reportéři i dramatický útěk před ničivým zemětřesením v Sendai, byl v březnu 2012 v sedmnácti letech poprvé světovým medailistou a od té doby je vždy jedním z top favoritů.

Po olympijském triumfu v Soči jej však v listopadu 2014 při rozjížďce na Grand Prix v Šanghaji poznamenala srážka s Číňanem Chanem. Závodil potom s tržnými ranami na hlavě a pětkrát upadl. Loni v březnu ve stejném městě ztratil po pokažené jízdě i svůj světový titul.

V letošní sezoně exceloval ve finále Grand Prix, načež třikrát upadl při japonském mistrovství, a přesto ho suverénně ovládl.

Po krátkém programu v Bostonu nyní doznal: „Byl jsem v mysli víc nervózní než obvykle.“ Přispěla k tomu rozjížďka, kdy jej málem srazil Kazach Ten, který mu vjel do dráhy. K trenéru Brianu Orserovi vzápětí dorazil Hanju celý rozčilený. Vzpomínky na Šanghaj v jeho mysli ožily.

„Zhluboka dýchej a nech to plavat,“ uklidňoval ho kouč. „Pohni se dál. Jsi příliš dobrý na to, aby ses něčím takovým nechal vykolejit.“

Hanju tedy bruslil. Se dvěma čtvernými skoky, přetěžkou kombinací, dokonale propracovanými a procítěnými pohyby. V bitvě velikánů, kdy proti němu stojí úřadující mistr světa Javiér Fernandéz (tréninkový sparingpartner z Toronta) a trojnásobný světový šampion Chan, vede Hanju o 12 bodů!

V noci na sobotu závod vyvrcholí (Michal Březina do volných jízd vjede z 11. místa). Je o titulu předčasně rozhodnuto?

„Jen propadák by Hanjua připravil o zlato,“ tvrdí Weir.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze