Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gatlin a doping? Světový šampion na stovce znovu čelí podezření

NOVÁ PODEZŘENÍ. O americkém sprinterovi Justinovi Gatlinovi se znovu mluví v souvislosti s dopingem. | foto: Reuters

19 2017
Momentálně platí za nejrychlejšího muže světa, však je také Justin Gatlin úřadujícím mistrem světa na stovce. Pověst amerického sprintera ale ničí dopingová minulost a teď se vynořila nová podezření. V souvislosti s nedovolenými podpůrnými prostředky jsou nyní vyšetřováni jeho trenér i agent.

Když se na srpnovém mistrovství světa v Londýně loučil Usain Bolt a na ostře sledované stovce místo uctívaného sprinterského krále zvítězil Gatlin, z tribun se ozývalo bučení.

Justin Gatlin

Olympijský vítěz z Atén 2004 a dvojnásobný mistr světa z Helsinek 2005 si odpykal čtyřletý trest za vysokou hladinu testosteronu. Už v juniorských letech měl sporný pozitivní výsledek a původně dostal osmiletý zákaz startu, který mu však i kvůli vzorné spolupráci při vyšetřování sportovní arbitráž o polovinu zkrátila. V roce 2010 se k atletice vrátil, ale pouze na malých mítincích, neboť organizátoři velkých evropských akcí ho na základě společné dohody nezvali. Předváděl však rychlé časy, postupně se z klatby dostal a v následujících letech získal hned šest sprinterských medailí na MS, olympijský bronz na stovce v Londýně 2012 a stříbro na stejné trati v Riu 2016.

I současný šéf světové atletiky Sebastian Coe, který se pokouší pozvednout pošramocenou pověst svého sportu, byl rozpačitý: „Nějak nám nezapadá do scénáře, že si nejzářivější triumf přivlastnil dvojnásobný dopingový hříšník.“

Na aktuální aféru Coe reagoval se značným znepokojením. „Obvinění jsou mimořádně vážná. Věřím, že nezávislé oddělení Integrity světové atletiky celou záležitost prošetří v souladu s jeho mandátem,“ citovala ho BBC.

O co ve zmiňované kauze jde?

Novináři z listu The Daily Telegraph, vydávající se za filmaře, natočili Gatlinova agenta Roberta Wagnera a trenéra Dennise Mitchella, jak hovoří o užívání zakázaných látek.

Wagner před novináři v tréninkovém kempu na Floridě nabízel růstový hormon a testosteron za čtvrt milionu dolarů. Dodat tyto látky, jejichž dovoz do USA je zakázán, měl podle něj jistý rakouský lékař. Přitom se zmínil o tom, že tyto přípravky používá i Gatlin.

Trenér Mitchell, který má několik medailí z olympijských her a mistrovství světa, ale také trest za doping, údajně prohlásil, že tyto látky nelze dopingovými testy odhalit. 

Gatlin se na sociálních sítích rozhořčeně ohrazoval. „Šokovalo mě a překvapilo, když jsem zjistil, že by měl mít můj trenér s tímto obviněním něco společného. Neberu žádné podpůrné prostředky a nebral jsem,“ prohlásil na instagramu.

Fotogalerie

Na zprávu listu The Daily Telegraph reagovali také Gatlinovi právníci. V prohlášení připomněli, že testy v posledních více než pěti letech ukázaly, že Gatlin neužíval žádnou zakázanou látku. Oznámili, že s trenérem Mitchellem i agentem Wagnerem okamžitě ukončili spolupráci.

„Propustil jsem ho (Mitchella) hned, jak jsem se o tom dozvěděl,“ uvedl Gatlin. „Využiju všech možností na obranu proti tomu, aby o mě někdo lhal takovým způsobem. Víc to komentovat nebudu, je to v rukách mých právníků.“

Oba obvinění jakoukoli vinu odmítají. Wagner prohlásil, že při filmování věděl, o co jde, a schválně hrál s filmaři. Jeho jméno však není ve světě dopingu neznámé. Sám dříve tvrdil, že spolupracoval s kanadským sprinterem Benem Johnsonem, který kvůli dopingu přišel o olympijské zlato z roku 1988. Mitchell byl v roce 1998 potrestán dvouletým zákazem startů a později sám přiznal, že užíval růstový hormon.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze