Justin Gatlin v Monaku ovládl běh na 100 metrů. A pak se - už tradičně -...

Justin Gatlin v Monaku ovládl běh na 100 metrů. A pak se - už tradičně - vyfotil s fanoušky. | foto: Reuters

Budu ještě rychlejší, věří letošní král sprinterů Gatlin

  • 28
Nejprve 9,74, pak dvakrát 9,75, teď v Monaku 9,78. U všech čtyř nejrychlejších stovek roku je stejné jméno: Justin Gatlin. Americký „napravený hříšník“ zůstává neporažen a čím dál víc se zdá, že favoritem na zlato z mistrovství světa bude právě on.

Nejzvláštnější na Justinu Gatlinovi je možná to, jak moc normální je. Skromný, potichu mluvící; pozitivní zjev v aréně naplněné velkými sprinterskými egy.

Když chtěl jako kluk začít s atletikou, rodiče se mu smáli – synek jim připadal příliš líný, příliš pomalý. Pak vyhrál olympijské zlato v Aténách 2004, ale rozhodně to nebyl start hladkého životního příběhu, naopak: od roku 2006 trpěl při čtyřletém zákazu za doping.

„Beru to tak, že taková jsou pravidla života. Každého něco dostane na kolena. Každý je v určité chvíli něčím zkoušen,“ líčil Gatlin loni pro MF DNES, když přijel jako hlavní hvězda Zlaté tretry. „Cítíte, že kvám mluví nějaká vyšší síla, a říkáte si: Jak špatné to bude? A v mém případě: To bude tak špatné, že už nebudu nikdy moci běhat a ukázat světu svůj největší dar?“

Ale už tehdy mohl úlevně dodat: „Nedopadlo to tak. Vrátil jsem se a jsem tam, kde jsem byl dříve.“

Což není žádné machrování.

Justin Gatlin je v Kristových letech momentálně sprinterskou jedničkou planety. Image olympijského šampiona u něj není tak zásadní, přece jen už od Atén uběhlo 11let; hovoří za něj spíš to, že zaběhl čtyři nejrychlejší stovky roku.

A šampionát v Číně se blíží, začne za měsíc. „Tlak necítím. Je součástí mé aktuální pozice,“ říkal realisticky poté, co pobil konkurenci na páteční Diamanové lize v Monaku.

Čas 9,78 jen potvrdil jeho konstantní formu: „Dám si tři týdny volna, budu studovat své letošní závody a hledat, jak být ještě silnější,“ uvedl. „Doufám, že se časy začínající číslem 9,7 stanou mým standardem. A že budu v Pekingu ještě rychlejší.“

Běhat s Boltem je vzrušující

Jaký to kontrast proti trápícímu se králi: zatímco Gatlin vítězí ve výborných časech, Usain Bolt má zatím vpromaroděné sezoně bez formy na kontě jedinou stovku – za 10,12. Na základě toho mu v žebříčku nejlepších výkonů roku patří dělené 60. až 66. místo, což je na Jamajčanovy poměry strašidelná bilance.

Přistoupíme-li na úvahu, že Bolt může na MS v Číně prohrát, jeho potenciální pokořitel by vstoupil do atletických dějin – jako ten, kdo ukončí jednu éru. Gatlin byl vedle Bolta mimo jiné na startu „stovky století“, když na olympiádě v Londýně bral v úchvatném finále za 9,79 jen bronz; takový čas přitom obvykle stačívá na velké triumfy.

„Neřekl bych, že je to kruté, spíš vzrušující,“ říká Američan o závodění proti Boltovi.

Porazit jej, to by byl strhující finiš jeho cesty do role „polepšeného hříšníka“. Čas od času jsou Gatlinovi jeho dopingové přečiny připomínány, tohle břímě nesetřepe. Ale případný titul mistra světa by mohl dát příběhu pozitivní tečku. Pozitivní, nikoli definitivní.

Gatlina žene i vize olympiády v Riu; navzdory tomu, že mu tou dobou bude už 34 let, což u sprintera značí velmi pokročilou fázi kariéry. „Ale já nevím o tom, že by existovalo pravidlo, které zakazuje běhat stovku po třicítce,“ usmál se loni v Ostravě: „Tohle bych chtěl bořit.“

Jeho rodiče i fanoušci už dávno vědí, že není ani líný, ani pomalý – ale naopak pekelně rychlý.

Tak rychlý, aby třeba i sesadil krále s iniciálami UB? 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž