Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neporazitelný obr: po poslední prohře brečel, ale to už je šest let

Francouzský judista Teddy Riner slaví své první zlato z olympijských her v roce 2012. V plánu má ještě dva triumfy, aby se stal absolutní judistickou legendou. | foto: Reuters

23 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Měří přes dva metry, váží přes sto třicet kilogramů, je osminásobným mistrem světa a Francie ho miluje. Teddy Riner je aktuálně největší judistickou celebritou. Od roku 2010 neprohrál jediný zápas a v sedmadvaceti má našlápnuto stát se legendou.

Nedávno byl na tréninkovém kempu v Česku, ale velkou pozornost nepoutal. Jen málokterý sportovní fanda by v obrovitém Francouzi poznal jednu z největších sportovních osobností současnosti.

V jiných státech jako Francie, Německo, Rusko nebo Japonsko je to jinak. Zaplněné haly aplaudují, jakmile hlasatel oznámí:„Dámy a pánové, nastupuje Teddy Riner!“

Úřadujícího mistra světa a olympijského vítěze Francouzi zbožňují. Riner má sochu ve slavném muzeu voskových figurín Grévin v Paříži, kde stojí třeba vedle Napoleona, Victora Huga, Ludvíka XVI. nebo Zinedina Zidaneho.

První mistrovství světa vyhrál v osmnácti. Dodnes získal osm titulů, což je v judu absolutní rekord. A to ještě Riner, který zápasí v hmotnostní kategorii nad 100 kilogramů, ani zdaleka nekončí.

Právě na světovém šampionátu naposledy prohrál. Před téměř šesti lety - v září 2010 v Tokiu - podlehl ve finále kategorie bez rozdílu vah domácímu Daikimu Kamigawovi. V základní pětiminutové době skončil zápas nerozhodně, stejně jako v následném prodloužení. O vítězi tak rozhodovali rozhodčí pravidlem „hantei“. To znamená, že hlasovali, kdo byl v utkání aktivnější.

A zlatou medaili přiřkli Japonci!

„Jsem naštvaný, protože mě rozhodčí obrali o vítězství. Kamigawa vyhrál jen proto, že jsme v Japonsku,“ rozčiloval se Riner, který na stupních vítězů při japonské hymně brečel. „Já jsem si zasloužil vyhrát.“

TA MĚLA BÝT FRANCOUZSKÁ. Francouzský judista Teddy Riner při japonské hymně...

TA MĚLA BÝT FRANCOUZSKÁ. Francouzský judista Teddy Riner při japonské hymně plakal.

Podobný pocit už později nepoznal. Riner už totiž pouze vítězství - podle statistiky webu JudoInside.com aktuálně drží sérii 91 výher za sebou. Byť je to i proto, že si vybírá jen největší turnaje, na které se skvěle připraví. Na menší soutěže už ani nejezdí.

„Riner a jeho tým to mají zmáknuté tak, aby jezdil na minimum akcí a byl maximálně připravený,“ vysvětlil český judista Michal Horák, který soutěží ve stejné hmotnostní kategorii.

Potkat se můžou ve čtvrtek na mistrovství Evropy, na kterém Riner startuje po dvou letech. Snad aby otestoval formu před olympijskými hrami v Riu de Janeiru. Evropský šampionát vyhrál už čtyřikrát.

„Snažím se nepustit nikoho na svoje místo. Vidím, jak mě chtějí dostat. Jakmile vstoupím na tatami, už po mně jdou. Záleží jenom na mně, abych zůstal nejsilnější. I když třeba nebudu v nejlepší formě, tak musím předvést lepší výkon než soupeři. Přesně tak to dělali Michael Schumacher, Sebastien Loeb a další mistři svých oborů,“ řekl nedávno pro agenturu AP.

A dodal: „Nebojím se ničeho a nikoho. Tedy až na své rodiče.“

Je takovou hvězdou, že dostal i lukrativní nabídku z UFC. To je profesionální organizace pořádající ultimátní zápasy MMA, která v posledních letech generuje astronomické zisky.

Ale Riner s díky odmítl. Jako nejslavnější judista současnosti si vydělá dost, a nemusí ani inkasovat rány do obličeje. Naopak je to on, kdo soupeře skládá na záda.

Ale kde bere motivaci, když tak dlouho nenašel přemožitele?

„Chce se stát absolutní judistickou legendou. A tou se stane, když vyhraje tři olympijská zlata,“ řekl jeho trenér Franck Chambily.

Úspěšnější než Riner byli japonští judisté Rijoko Taniová (sedm titulů na MS a dvě zlaté medaile z OH) a Tadahiro Nomura (tři zlaté medaile na OH - 1996, 2000 a 2004).

JÁ TO DOKÁZAL! Francouzský judista Teddy Riner na kolenou slaví zlatou medaili

JÁ TO DOKÁZAL! Francouzský judista Teddy Riner na kolenou slaví zlatou olympijskou medaili.

Riner by tedy musel pokračovat minimálně do roku 2020. V roce 2008 bral totiž jako devatenáctiletý „pouze“ bronz, zatímco o čtyři roky později vyhrál.

„Takhle plánovat nechci. Půjdu hezky postupně - jedna olympiáda po druhé. Teď mě čeká Rio de Janeiro a pak se můžu dívat dál,“ poznamenal.

V Brazílii bude favoritem číslo jedna. A také nejobletovanější judistickou hvězdou. Jakou má v olympijském roce formu, však ukáže už nyní na mistrovství Evropy v Kazani.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze