Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zranění nepustí judistu Petřikova na Evropu. Po jedenácti letech

13 2017
Jedenáct let jezdil hradecký judista Pavel Petřikov na mistrovství Evropy. Dvanáctý zápis v řadě ale letos nepřidá. Šampionát, který se uskuteční ve Varšavě příští týden, totiž musí kvůli zranění vynechat.

Třicetiletý účastník olympijských her v Pekingu v roce 2008 a loňských v brazilském Riu se minulý týden v závěru soustředění v maďarské Tatě zranil, natrhl si sval na ruce.

„Bohužel jsem se při jednom z posledních zápasů dostal ramenem do pozice, v níž při tom když jsem zabral, sval nevydržel,“ popsal smolný okamžik judista, který se na evropském šampionátu dospělých poprvé představil před jedenácti lety ve Finsku a poté se s železnou pravidelností s evropskou elitou měřil každý rok.

Letos musí vynechat a k tomu mu zranění přineslo jedno těžké rozhodování: buď podstoupit operaci a kvůli dlouhé rekonvalescenci přijít o letošní světový šampionát v Budapešti, nebo zvolit konzervativní léčbu bez operace.

„Kdybych zvolil operaci, odpálil bych svět, protože pauza by se protáhla na čtyři až pět měsíců. Řešení bez operace má zase riziko, že případný další stejný problém bude velkou komplikací,“ uvedl hradecký judista.

Rozhodl se pro druhou možnost. Nyní ho tak čekají ještě minimálně tři čtyři týdny bez juda a pak se uvidí. „Už normálně funguji, ale krajní polohy ruky nejdou,“ popsal současný stav.

Fotogalerie

Zranění v závěrečné etapě přípravy na evropský šampionát zastavilo příznivě se rozbíhající sezonu. Petřikov totiž za sebou měl úspěšné únorové vystoupení na Evropském poháru v Portugalsku, kde mu těsně unikla medaile a skončil pátý, poté se pral i na Grand slamu v Paříži.

„Cítil jsem se dobře. Po loňské olympiádě jsem měl chvíli pauzu i kvůli svatbě, od října už jsem jel hrubou přípravu a první závody půl roku po Riu dopadly dobře,“ uvedl hradecký judista.

Pavla Petřikova staršího, otce a trenéra hradeckého judisty v jedné osobě, zranění syna mrzí: „Je to sport, ale zároveň velká škoda. I díky podpoře svazu a města Hradec Králové Pavel absolvoval dvacet dnů kvalitního soustředění v Japonsku a pak se v závěru soustředění stane tohle.“

Petřikova neúčast na evropském šampionátu mrzí i proto, že mohl počítat s podporou v hledišti: „Není to daleko, chystala se tam spousta kamarádů.“

Daleko ale není ani Budapešť, kde se bude rozhodovat o mistrech světa na přelomu srpna a září. „To je teď můj hlavní cíl této sezony,“ neskrývá Petřikov mladší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze