Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Judista Jákl akčním hrdinou

29 2002
Praha - Kdo by nedostal strach, když proti němu stane dvoumetrový, svalovitý a všehoschopný šílenec, připravený se svými parťáky zničit svět? Přesně do takové role obsadil americký režisér Rob Cohen ve svém novém akčním snímku XXX, který bude mít premiéru v srpnu v Los Angeles, někdejšího českého judistu Petra Jákla. Účastník olympijských her v Sydney ukončil pro přetrvávající problémy s vyhřezlou ploténkou aktivní kariéru a vrhl se po hlavě do světa filmu.

"Je to o novodobém Jamesi Bondovi, respektive o jakémsi novém druhu tajného agenta. Tenhle nenosí sako, je holohlavý a potetovaný a ke zlikvidování anarchistické skupiny toužící zničit civilizaci využívá hlavně svých mimořádných fyzických schopností," popsal Jákl téma Cohenova dílka a hlavního hrdinu, kterého ztvární populární Vin Diesel. Ten je i v tuzemsku známý třeba z válečného dramatu Zachraňte vojína Ryana.

Rozpočet údajně přesahuje sto miliónů dolarů a tři měsíce se natáčelo i v Čechách. Český judistický reprezentant hraje bývalého vojáka z Čečny jménem Kolja, mladšího bratra šéfa skupiny zlosynů. "Na krku má vytetováno - zděs odrezať a nezastaví se před ničím," nastínil Jákl. Dialogy musel zvládnout v angličtině i v ruštině.
 
Film je prošpikován řadou adrenalinových scén, ke kaskadérským vrcholům patří jízda na snowboardu na utržené lavině či skok před hořící a následně explodující budovu. Sám Jákl se prohání na silných motorkách. Přestože před kamerou nestojí poprvé, profesionalita Cohenova štábu ho uchvátila.  "Kolikrát jsem cítil strašnou únavu. Jednu repliku jsem musel opakovat třeba desetkrát, točilo se z různých pozic kamer i pohledů a jeden záběr tak trval třeba dva až tři dny. Všechno musí být perfektní. Vždyť svým rozsahem je film srovnatelný s Pearl Harborem," přiblížil desetinásobný judistický mistr republiky.

Ve sbírce má dvě třetí místa z akademického mistrovství světa, ale za sportovní vrchol považuje Jákl účast v Sydney, kde skončil třináctý. Už v té době se však více než se soupeři pral s bolestmi zad, kvůli nimž nakonec loni odložil kimono na hřebík.  "Dělil jsem čas mezi judo a film a přitom věděl, že obojí nemohu dlouhodobě dělat naplno. Zdravotní problémy nakonec rozhodly. Jen mě trochu štve, že medaile teď vozí z velkých akcí soupeři, které jsem kdysi běžně porážel," přiznává sedmadvacetiletý absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu.

Do českých kin by měl Cohenův snímek přijít na podzim a také Jákl vidí svoji budoucnost na filmovém plátně. Díky svým fyzickým parametrům a obratnosti se už osvědčil v kaskadérských rolích, točil Johanku z Arku s Lucem Bessonem, v Angelině si zahrál s Charlesem Aznavourem, před kamerou se sešel s Anthonym Hopkinsem v Černé ovci. Tento snímek ale ještě nespatřil světlo světa. "Některé sekvence v něm budou muset přepracovat, poněvadž jsme podle scénáře prodávali atomovou bombu afghánským teroristům," vysvětlil Jákl.

Kvůli nové kariéře bral i hodiny herectví na FAMU u profesora Vinaře. "Cítil jsem handicap, Cohen si ale liboval, že jsem tak prý alespoň přirozenější. Film není divadlo, stačí minimální gesta. Chci jít ale dál a věřím, že si mi kursy budou hodit."  Brzy hodlá odcestovat do Los Angeles, jak sám říká, zvládnout plynně angličtinu a získat kontakty. Údajně už má další nabídky k natáčení. "Mým snem je zahrát si s Arnoldem Schwarzeneggerem, ten tam právě dokončuje třetí díl Terminátora," přiznává. "Ale asi to nepůjde. On je totiž o hlavu menší než já," směje se Jákl.

Začátkem příštího roku by rád spojil síly se svým otcem, rovněž bývalým vynikajícím judistou a později hercem, scénáristou a producentem. Nový film by se měl jmenovat Neviditelní a autoři se chtějí zaměřit na život kaskadérů. "Nemá to být ale žádný jejich pomník. Spíš se snažíme ukázat, že také oni jsou jen obyčejní lidé, kteří mají svoje radosti i problémy," zdůraznil Jákl. Rozpočet se má vyšplhat na sto miliónů korun.
 

 

 

 


 

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze