Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Josef Král vybojoval v závodě formule GP2 v Monte Carlu třinácté místo

Josef Král na okruhu v Abú Zabí | foto: www.josefkral.cz

14 2010
Nadějný formulový jezdec Josef Král sice v hlavním závodě GP2 v na městském okruhu v Monte Carlu nebodoval, ale po nevydařené kvalifikaci předvedl solidní jízdu a skončil třináctý.

Ve čtvrteční kvalifikaci se pral s deštěm a těžkou ovladatelností vozu a tak do závodu vypsaného na 42 kol vyrazil člen týmu Super Nova Racing až z dvacáté příčky.

O vítězi dnešního třetího závodu šampionátu GP2 se v zásadě rozhodlo již na startu. A nebyl to poleman Dani Clos, kdo dosprintoval do zatáčky St. Devote jako první. Španěl v rozhodujícím okamžiku zaváhal, čehož bleskově využil nejen Perez z druhé pozice, ale i odhodlaný Maldonado, startující za ním.

Ještě hůře dopadli v první zatáčce Adrian Zaugg a Davide Valsecchi, když je mladý Angličan Max Chilton v nejlepším stylu Dereka Dalyho doslova přeletěl a při tom jim poškodil vozy.

Z prvního kola se pole vrátilo v pořadí Perez, Maldonado, Clos, Valerio. Josef Král se dokázal vyhnout všem šarvátkám a byl 15.

První tři poté dokázali poli lehce ujíždět, přičemž čtvrtý Valerio za sebou brzdil rychlejší duo týmu ART. Jules Bianchi tento problém řešil chytrým stopem již po deseti kolech, jeho týmový kolega Bird měl méně štěstí: špatně připevněné kolo mu zhatilo závod.

Právě v této fázi závodu dokázal vedoucí Perez, že je mužem dne. Favorizovanému Maldonadovi dokázal ujet o téměř sedm sekund. To vše mu ovšem bylo k ničemu, když Číňan Ho Pin Tung v 15. kole tvrdě odložil svůj vůz do svodidel u bazénu. Následující neutralizace srazila pole za safety-carem opět do husího pochodu.

Když se znovu jelo na ostro, byl Perez pozorný: Maldonado se jej snažil atakovat na konci rovinky, na to Mexičan chladně odpověděl dovoleným blokováním – a status quo na špičce tím byl opět stanoven.

Oba vozy Super Novy s Ericssonem a Králem jezdily opět v závěsu. Josef Král držel 14. místo, musel při tom ale kontrolovat rychlejšího Vietorise za sebou. To se mu soustředěným výkonem podařilo až do cíle, kde byl hodnocen po Ricciho pozdním stopu dokonce jako dobrý 13.

Opravdovým "pátečním králem Monaka" ale byl Sergio Perez z týmu Barwa Addax. Na tom nic nezměnil ani rostoucí Maldonadův tlak v posledních 4 kolech.

Zítřejší sprint bude odstartován v 16:00h a z nejlepší startovní pozice do něj vyrazí Belgičan d´Ambrosio, který dnes dojel osmý.

Výsledky hlavního závodu GP2 v Monaku


1. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax 42 kol
2. Pastor Maldonado (Ven.) Rappax
3. Dani Clos (Špa.) Racing Engineering
4. Jules Bianchi (Fr.) ART
5. Alberto Valerio (Braz.) Coloni
6. Giedo van der Garde (Niz.) Barwa Addax
7. Luiz Razia (Bra.) Rappax
8. Jerome d´Ambrosio (Bel.) DAMS
13. JOSEF KRÁL (ČR) Super Nova
Průběžné pořadí: 1. Pérez 16 b., 2. Maldonado 15, 3. Clos 15.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze