Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Johnson ani Greene pro zranění nedoběhli

24 2000
S a c r a m e n t o - Očekávaný souboj ve sprintu na 200 metrů mezi Američany Mauricem Greenem a Michaelem Johnsonem se na olympijských hrách neuskuteční. Americká kvalifikace v Sacramentu skončila pro oba hlavní protagonisty fiaskem, protože ani jeden z rivalů nedoběhl do cíle nedělního finále kvůli zranění levého stehenního svalu. Přesto kvalita posledního kvalifikačního závodu neutrpěla. Cílem jako první proběhl v letošním druhém čase světa 19,85 sekundy bývalý univerzitní šampión John Capel, pod dvacet sekund se dostali i druhý v cíli Floyd Heard (19,88) a třetí Coby Miller (19,96).

Oba věhlasné sprintery zradilo ve finále zdraví. Světového rekordmana Johnsona potkala křeč už v sobotním rozběhu. Dvě hodiny před finálovým během sice v pohodě zvládl semifinále, rozhodující závod však musel ukončit už po šedesáti metrech. Mistr světa Greene se za stehno chytil o pár vteřin později na začátku rovinky a rovněž své snažení ukončil.

"Je to jen smůla, že jsme toto představení nedokončili. Jsem zklamán, diváci tak nemohli vidět to, co chtěli," řekl po závodě Greene. "Doufám, že na nás fanoušci nezanevřou," pravil světový rekordman v běhu na 100 metrů, který v neděli oslavil šestadvacáté narozeniny.

Olympijský vítěz Johnson, jenž bude v Sydney obhajovat zlato jen na čtyřstovce, se po varovném signálu v rozběhu rozhodl pro účast v semifinále až po téměř dvouhodinovém rozcvičení. "Ve finále jsem ale opět ucítil křeč a raději jsem to zabalil, abych si nepřivodil vážnější zranění," řekl po závodě Johnson, jenž by měl před závěrečnou přípravou na olympiádu startovat na několika mítincích v Evropě. "Maurice měl velkou šanci vyhrát a stát se králem. Nevyužil toho," řekl dvaatřicetiletý světový rekordman.

Greene viděl důvod svých zdravotních potíží ve změně taktiky. "Neběžel jsem zatáčku naplno, nechal jsem si trochu sil, a když jsem ve výběhu ze zatáčky zabral, sval to nevydržel. Není to vážné zranění, zastavil jsem, abych si ho neutrhl úplně," vysvětlil Greene, jenž se bude připravovat do Sydney na tratích 100 a 4x100 metrů. "Aspoň budete mít zase téma na zaplnění titulních stran v novinách," řekl novinářům po nečekaném fiasku.

"Už se ale těším, že proti Johnsonovi nastoupím na dvoustovce na některém z mítinků po olympijských hrách," řekl Greene. Také Johnson, jenž letos už stihl atakovat vlastní světový rekord na dvojnásobné trati, byl zklamán. "Nemůžu ale chtít všechno," řekl sprinter, který nad Greenem vyhrál v semifinále dvoustovky. "Už vidím, jak mě vy, novináři, rozcupujete," tušil atlet. Po závodě byl převezen na lékařské vyšetření, které prokázalo pouze křeč. "Byla to však jedna z největších křečí, které jsem kdy dostal," přiznal Johnson.

Naprosto nečekaný vítěz závodu Capel se o zranění svých soupeřů dozvěděl až v cíli. "Neviděl jsem nic, až když jsem se otočil v cíli a uviděl Michaela na zemi. "Doufám, že na olympiádě bude v pořádku. Je to určitě nehorší způsob porážky," uvedl Capel. "Za dva až tři týdny budu naprosto v pořádku," ujistil Johnson.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze