Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Plíškové: Z posledního Fed Cupu přijela Kája úplně vyřízená

Jiří Vaněk ještě jako aktivní tenista | foto: Reuters

16 2016
Lucern (Od našeho zpravodaje) - Chladnokrevná bomberka Karolína Plíšková loni drze pronikla do tenisové špičky. Teď se v ní snaží zabydlet. „Její nejlepší rok teprve přijde,“ říká o ní trenér Jiří Vaněk.

Sám se na žebříčku vydrápal nejvýš na 74. místo. O­ to větší nadšení projevuje Vaněk coby kouč talentované krajanky, která na nedávném „pátém grandslamu“ v Indian Wells postoupila až do semifinále a stala se jedničkou fedcupového týmu. Hlavně o ni se má Česko opírat o víkendu ve Švýcarsku.

Jak se vám tu Karolína líbí?
Dobře trénovala. Cítí se skvěle. Po Miami měla delší pauzu, takže jsme za dva týdny v Praze udělali kus práce. Myslím, že bude v pohodě.

Potřebovala přípravný blok?
Je zápasový typ. Pořád se snažím vymýšlet nové věci, aby se v tréninku nenudila. Pro její hlavu je čtrnáct dní bez zápasů strašně moc. Ale dostala se do pozice, ve které si musí vytvořit delší pauzy mezi turnaji. Loňský rok byl hektický, letos zkoušíme volit program tak, aby se mohla připravit na nejdůležitější akce.

Jak snáší pozici hvězdy týmu?
Ona to tak nevnímá. Předtím Fed Cup táhly Petra s Luckou (Kvitová se Šafářovou), teď to vyšlo párkrát na ni. Je jen dobře, že vylítla jiná holka a je schopná udělat body. Kája se ještě loni Fed Cupu obávala, ale teď už se na něj těší a je platná.

V žebříčku WTA trochu klesla. Je osmnáctá. Ale zase se zaskvěla v­ Indian Wells. Jak jste spokojený s jejím vstupem do sezony?
Zatím to šlo dobře. Někdo asi měl větší očekávání, ale ono se nedá jít pořád dopředu. Dva roky stoupala, ten letošní potřebuje na zabydlení mezi top hráčkami. Myslím si, že její nejlepší sezona přijde později. Teď si ještě zvyká na novou pozici. Každý už ji zná. Vylétla jako kometa, ale teď se na ni soupeřky líp připravují. Hlavně musí zůstat zdravá.

Prudký servis a forhend. Jsou její zbraně okoukané?
Samozřejmě. Hráčky na ni používají jinou taktiku, ona se s tím musí vypořádat. Ještě loni jsme se soustředili vyloženě na Káju, aby hrála svoji hru. Teď se snažíme víc připravovat na konkrétní soupeřky. Aby dokázala hrát to, co jim nesvědčí.

Bylo pro vás důležité její tažení v Indian Wells?
Obrovsky. V prvních měsících jí odpadalo hodně bodů. Po Fed Cupu v Rumunsku navíc přijela úplně vyřízená. Týmová soutěž může člověka nakopnout, nebo ho pohřbí. Zvládla všechny tři zápasy, ale byla psychicky tak hotová, že jí turnaje v Dubaji a Dauhá nevyšly. Potřebovala si vydechnout. Zaplať pánbůh za příznivější los v Indian Wells. Ale stejně to musela vymakat a­sAzarenkovou v semifinále zahrála neskutečný zápas. Ukázala, že může myslet na nejvyšší příčky.

Prorazila na velké akci, že?
Přesně tak. Hodně lidí jí pořád připomíná grandslamy, že už by se na nich měla prosadit. Já ji naopak od toho odvádím. Stresovat se tím, že NĚKDE musíte NĚCO uhrát, je úplný nesmysl. Indian Wells ukázalo, že na to má. Je otázka času, kdy se to sejde a v losu se poskládají holky, které jí vyhovují. Pak to trefí.

Karolína Plíšková na tréninku českých tenistek před zápasem ve Švýcarsku
Karolína Plíšková na tréninku českých tenistek před zápasem Fed Cupu ve...

Karolína Plíšková

Trápilo ji pochroumané rameno. Jak to s ním vypadá?
Musím ji pochválit, že do svého těla investovala. Najala si španělského fyzioterapeuta, který s námi objíždí turnaje a teď za námi dorazí na dva týdny do Prahy. Je to kolega od Michala Novotného, jmenuje se Salvador Martin Guzman. Fajn kluk. Rameno se pravidelným cvičením a ­péčí zlepšilo. Magnetická rezonance ukázala, že v něm Kája nemá zánět. Teď je bez problémů.

Jak měníte trénink?
Je vysoká, takže se pořád snažíme, aby snížila těžiště a hrála dynamičtěji. Musí chodit víc na síť. Teď jsme se zaměřili na return, jelikož v ­něm má rezervy a stoupá si při něm dál, než bych chtěl. Pořád musí diktovat tempo a nutit soupeřky, aby hrály její hru. Čím bude výměna delší a hráčka ji začne rozebírat třeba extrémnějšími úhly, tím hůř.

Pálit míče víc do stran. Je to pro ni další vývojový krok?
Přesně! Musíme makat na tom, aby si uměla otevřít kurt. Taková Kerberová si v prostředku na zadní lajně sedne na bobek a každou ránu vrátí, pokud na ni míč neletí pod správným úhlem. Úhly musíme zapojovat, ale ono nejde všechno hned.

Změnil se vám život, když jste se ujal Karolíny?
Je to fajn. Co jsme začali, šla jen nahoru. I pro mě bude něco nového, když přijde krizový rok. Kája potřebuje na chvíli zastavit a pak se zase odrazit. A já? Celý život jsem cestoval. Jen teď mám manželku a děti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze