Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ježkovi ukradli téměř všechna kola. Chtělo se mi brečet, svěřuje se

DO BOJE. Handicapovaný cyklista Jiří Ježek startuje do časovky na mistrovství světa v kanadském Baie-Comeau, v níž nakonec získal stříbro. | foto: Soňa Ježková

12 2014
Nejúspěšnější paralympijský cyklista Jiří Ježek zažívá těžké chvíle. Po návratu z dvacetidenního soustředění zjistil, že jeho sklad kol a cyklistického vybavení navštívil zloděj. A odnesl si velký úlovek.

Jak píše Ježek na svém webu, zmizelo mu pět kompletních kol Duratec, dále připravený závodní silniční speciál na novou sezonu, spousta nových komponentů a vybavení, galusky, čistící kosmetika a oleje. Šestinásobný paralympijský vítěz tedy přišel téměř o všechno materiálové vybavení na nastávající závodní sezonu.

"Je to zoufalství. Člověk se vrátí ve tři ráno unavený z náročného třítýdenního soustředění a čeká ho taková zpráva. Je to strašné," řekl naštvaně Ježek. "Zůstalo mi prakticky jen tréninkové kolo, které jsem měl s sebou na Mallorce, a pak dráhový speciál, který byl čirou náhodou jinde. Jinak je všechno pryč! Ta škoda je obrovská."

Fotogalerie

Ježkovi byl ukraden i aerodynamický speciál, na kterém jel v loňském roce časovku Tour de France, kam byl pozván jako první hendikepovaný cyklista v historii. Přitom taková kola jsou prakticky neprodejná, o to větší ztráta to je pro závodníka.

"Jsou to kola postavená a vyladěná na milimetr. Jejich výroba a doladění trvá dlouho a komponenty, jako jsou disková kola či aerodynamická řídítka, se objednávají týdny a měsíce dopředu. To i v případě, že je člověk danou firmou podporován a sponzorován," vyprávěl také nešťastně.

Za necelý měsíc už čeká muže, kterému byla v roce 1985 po autonehodě amputovaná pravá noha pod kolenem, mistrovství světa v Mexiku, na které se právě na Mallorce poctivě připravoval.

"Čtyři měsíce trénuju na nejdůležitější závod roku, makám, všichni sponzoři mi pomáhají, jak mohou, a pak přijde tohle," povídal rozčíleně. "Věřte mi, že se mi chtělo brečet, protože vím, kolik mě, moji manželku a moje sponzory stojí práce, času, peněz a energie všechno to špičkové vybavení sehnat," komentoval. "Smutné je, že si s tím zloději ani moc nepomohou, protože téměř vše je vyrobené speciálně na zakázku v unikátním designu pro mě."

Ježek sice tuší, že už mu kola nikdo nevrátí, přesto žije v naději: "Je mi jasné, že kola s veškerým materiálem už jsou pravděpodobně někde v nenávratnu za hranicemi, ale kdyby přeci někdo nějakou náhodou na něco podezřelého narazil, kontaktujte mě prosím na stránkách www.jirijezek.cz, nebo přímo policii!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze