Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeši drželi minutu ticha za odcházející

11 2006
Cep - Modrá obloha, čistý vzduch, ticho, každou hodinu znějící zvon z vedle stojící kapličky. "Je to kýč," pravil bez hnutí brvou zakladatel akce Zdeněk Pommer. "Tohle nemůžete ničím nahradit, tu idylu tady," ukazoval kolem sebe. Za jeho působení u budějovického týmu se stalo tradicí, že se celý kádr volejbalistů po sezoně sejde v malebné obci Cep na Třeboňsku a sehraje turnaj v nohejbalu.

Hráči i realizační tým přitom bydlí na nedaleké hájence svého kouče. Aby jim nebylo v Cepu smutno, vaří se ve zdejší hospůdce ve velkém hrnci vepřová kolena a teče pivo.

Ale volejbalisté se náramně baví i bez v tu chvíli povoleného pojídání dobrot a popíjení. Smějí se na všechny strany a dělají na návsi na dvou kurtech slušný rámus. Místní už si zvykli.

Zvon v kapličce se rozezněl na delší dobu. Je poledne. Všichni kolem najednou přeruší zábavu i hru a všichni stojí v pozoru. Co se děje? "Minuta ticha za ty, kteří odcházejí," vysvětlil Pommer.

Odchází i on sám a u prvního týmu nebude ani asistent Milan Šimonek. "Byl jsem rozhodnutý, že už tady budu končit," ujistil kouč, který jako trenér nasbíral rekordní počet mistrovských titulů. "Jsem tady skoro šest let a to je pro všechny dlouhá doba."

Končí i někteří hráči. I když to není znát. Nikdo si na nic nestěžuje a hra na kurtech je chvílemi těžkým bojem za slávu každého z borců.

"Faul!" hlásil Petr Habada, když se s jedním z protihráčů Draxlem utkal nohou na síti a po souboji o míč se skulil na záda. "Šprajc!"

Když se jednou povedlo zahrát z jednoho kurtu přes plot na druhý, křikli ti, co v té chvíli míč neměli, hraj! Vojtěch Zach namířil a velkým obloukem poslal míč přes plot i přes síť na správnou stranu kurtu, kde původně měla meruna přistát.

Docela slušný výkon, který se znovu stává důvodem ke komentářům. Nálada drží po celý den.

V turnaji vítězí trojice Dan Rosenbaum, Filip Hoch a Jiří Štolfa. Přezdívkami Dan,Masťa, Jura. I další pořadí je v boxu uvedeno přezdívkami, které zasvěcení fanoušci volejbalu snadno rozluští. Tak pořadí nabídl asistent trenéra Milan Šimonek, hlavní pořadatel a rozhodčí celého klání.

Z vítězné trojice dva hráči v příští sezoně za Jihostroj hrát nebudou. Daniel Rosenbaum se vrátil domů do Příbrami.

"Mám dvě nabídky z extraligy, ale už před sezonou jsem se rozhodoval, že tahle bude moje poslední," říkal nahrávač. "Můj záměr zatím pořád platí." Na 95 procent přišel na jeden rok, tak byl i dohodnutý. "Pro mě to byla užitečná sezona," přemítal.

"Poznal jsem jiné zázemí klubu, jiné lidi," pravil. "Jen výsledkově je to zklamání. Na medaili jsme měli."
Řekl, že sám měl hrát odvážněji. A nesváděl nic na zranění, která ho v sezoně limitovala. "Všechno tady bylo na profesionální bázi," shrnul své dojmy z klubu.

Jiří Štolfa se už v loňském roce rozhodoval, zda zůstane. Teď neměl skoro o čem přemýšlet. "S přítelkyní čekáme potomka, chci být blíž k domovu," vysvětluje. Odchází na Moravu. "Kdyby přišla nabídka ze zahraničí, zvažoval bych ji," nepopírá.

"Ale teď to neřeším," dodal. Stará se manažer, který jedná. Jiří Štolfa se vrací k Olomouci, odkud pochází. "Máme domek v Práslavicích," upřesnil.

Další, kdo odchází z Jihostroje, je blokař Jaroslav Michal. Jeho situace je nejsložitější. Má ještě rok platnou smlouvu, ale koncem sezony zaznamenal informaci, že s ním klub dál nepočítá. "Když jsme dohráli extraligu, zavolali si mě a oznámili mi to," nepopřel. Měl podepsat dohodu o ukončení spolupráce, ale zatím ji nepodepsal.

V minulých letech podepisoval smlouvu na rok a pokaždé ji obnovil. Loni mu Jihostroj nabídl dvouletou smlouvu a letos se rozhodl, že se hráče zřekne. "Zařídili jsme se podle smlouvy, stavíme dům," upřesnil Jaroslav Michal.

Plány má nabourané. Byl na testech v Příbrami a čeká, zda se Středočeši ozvou. "Možná půjdu pracovat," uvažoval vyučený truhlář.

Ani on si nenechal zkazit náladu, i když nostalgie přijde. Jako ostatní něco v klubu odehrál a loučení pobolívá.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze