Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jezdkyně Růžičková: Výhra? Dnes to bylo hezké, zítra by to bylo krásné

Peter Gehm v popředí a žokejové, kteří se zúčastnili charitativního dostihu. | foto: Stanislava Králová, MF DNES

9 2010
Když se loni Josef Váňa řítil do cíle charitativního závodu dostihových osobností, namlsal se tak, že o den později vyhrál Velkou pardubickou. Kdyby se měla loňská sezona opakovat, oslavovali by zítra jako vítězku Velké Martinu Růžičkovou.

Ta byla navíc jedinou ženou, amazonkou, která se postavila na start mezi devíti muži, slavnými žokeji. Růžičková ovládla na tmavém hnědákovi dostih start – cíl. A do cíle před sebe až do konce nikoho nepustila.

"Dnes to bylo hezké, zítra by to bylo krásné," řekla v cíli vítězka závodu, kde nešlo o to, kdo vyhraje, ale o to vybrat co nejvíce peněz na léčení Petera Gehma, který zůstal po pádu z koně upoutaný na vozík.

"Kéž by to zítra vyšlo Martině tak, jako dnes," řekl Gehm, kterého pojí s českou jezdkyní velké přátelství. Jenže Růžičková je realistka a ví, že na startu jsou zkušení borci s daleko většími šancemi na úspěch.

"To by ta štěstěna musela být strašně unavená. To víte, že mi to blesklo hlavou, když jsem se otáčela v cílové rovině. Jenže to by museli všichni přede mnou upadnout. Mým přáním je tu Velkou hlavně dojít," říká jezdkyně.

Druhé místo vybojoval skvělým finišem mezi devítkou anglických a českých žokejů František Zobal, letos vele úspěšný trenér, který do Velké přichystal klisnu Teresinu.

Na trati se měl objevit také vítěz Velké národní z Liverpoolu Richard Dunwoody. Ten se ale nakonec kvůli bolavému krku omluvil. Kolik peněz se letos na léčbu Petera Gehma, kterého dobře znají návštěvníci pardubických dostihů, podařilo vybrat, není jasné. Lidé totiž mohou přispět do kasiček ještě zítra. Loni se podařilo vybrat 55 tisíc korun.

S nápadem pomoci vloženým charitativním dostihem zraněnému žokejovi, přišla Angličanka Chrissie Barnardová. V Anglii jsou totiž charitativní dostihy způsobem, jak se postarat o těžce zraněné žokeje a nabídnout jim léčení. "Anglie je zemí, kde tahle pomoc zraněným žokejům funguje skvěle. Je třeba,a by tomu tak bylo i v ostatních zemích. Navíc je to myslím skvělé pobavení pro lidi," řekla s úsměvem Barnardová.Najdete na iDNES.czmobilní verze