Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jež vyhlíží nástupce. Jandovi radil u kávy

28 2004
Frenštát, Praha - Popíjeli spolu ve Frenštátu kávu. Pak Jakub Janda sedl do auta a vydal se do Oberstdorfu na úvodní podnik Turné čtyř můstků. "Hlavně zůstaň v pohodě. V podstatě o nic nejde, je to jen sport," nabádal skokana na lyžích jeho manažer František Jež. Zvláštní shoda okolností. Před 15 lety byl právě Jež posledním Čechem, který na turné vyhrál závod. V Jandovi dozrál jeho možný nástupce.

Tehdy Jež dominoval v Bischofshofenu. "Od rána jsem podvědomě cítil, že budu první. Už v Garmischi jsem všem uskočil, ale srazily mě známky za styl. Bischofshofen byl pro mě zadostiučiněním."

Vzpomíná, jak mu gratulovali Němci Weissflog i Thoma. "Já byl nováčkem, oni velká jména. Thoma porážku těžko skousl, přesto přišel."

Dnes je z Ježe byznysmen, podniká v automobilovém leasingu a finančních službách. Kariéru ukončil v sezoně 1999. "Poslední závodní roky nestály za nic. Možná jsem měl odejít dřív," uvažuje.

Tápal, čím se bude živit. Pracoval pro makléřskou firmu, prodával ojetá vozidla, byl provozním na čerpací stanici. "Za dva dny jsem musel v Ostravě rozjet pumpu, kde celý systém fungoval v němčině. Učil jsem se za pochodu."

V roce 2000 přijal funkci asistenta reprezentačního trenéra Jiroutka, vydržel však jen devět měsíců. "Podmínky od svazu byly směšné, zprvu sedm tisíc hrubého měsíčně, pak 15 tisíc. Přitom jsem dělal na živnosťák. Pochopil jsem, že tudy moje cesta nepovede."

Kontakt se skokany si ovšem udržel jako Jandův manažer. "Když jsem před čtyřmi lety prohlásil, že mu pomůžu, všichni si mysleli, že jsou to jen ubohé řeči odepsaného Ježe," vzpomíná. Od té doby pro něj zajistil téměř milion korun na přípravu.

"Nebylo to vždycky snadné. Často jsme si museli i půjčit," přiznává. "Ale podvědomě jsem cítil, že Kuba má na velké výkony, jen si musí srovnat hlavu. Už dřív ukazoval záchvěvy formy, dokázal předvést třeba nejlepší skok kola."

Dojde na turné k průlomu? Zvítězí Janda? Jež tomu věří. "Myslel jsem, že vyhraje už druhý závod v Engelbergu. Ahonen tam udělal velkou chybu na dopadu, ale styloví rozhodčí Fina podrželi. Dostal víc bodů, než měl."

Pokud si Janda udrží současnou formu, možná po něm brzy sáhnou i velké marketingové agentury. Jež s tím počítá. "Ničemu se nebráním. Neříkám, že jsem pro Kubu schopný udělat maximum. Řídím hlavně tři své firmy."

Je rozvedený, bezdětný. Od dob skokanského hubnutí váží stále 65 kilogramů. Často pracuje až 16 hodin denně. "Víc podnikám, než se věnuji sám sobě. Musím se otáčet, dokud mám sílu a energii. Doba je tvrdá," říká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze