Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jestli gymnastka na hrách v Sydney falšovala věk, Čína přijde o medaili

U čínské gymnastky Che Kche-sin, dvojnásobně zlaté v Pekingu, se falšování věku nepodařilo prokázat. | foto: Profimedia.cz

28 2010
Zatímco ve Vancouveru končí zimní olympiáda, Mezinárodní olympijský výbor se bude muset zabývat pozůstatkem letních her v Sydney 2000 a možná bude měnit medailové pořadí. Příčinou je příliš nízký věk jedné z čínských sportovních gymnastek.

Věc vyhrotila mezinárodní federace FIG oficiálním požadavkem na změnu výsledků soutěže ženských družstev. Člence bronzového čínského týmu Tung Fang-sien bylo v té době údajně teprve čtrnáct let a nesplnila požadovaný věkový limit.

V pátek vyvrcholilo vyšetřování, které FIG zavedla v září 2008 krátce po hrách v Pekingu. Podezření, že gymnastky nebo čínští funkcionáři falšují věk, bylo víc.

Agentura AP zveřejnila kopii zprávy agentury Nová Čína nazvaný Deset největších nových hvězd. Do seznamu se dostala i třináctiletá Che Kche-sin, která rok nato v Pekingu získala zlato v družstvech a na bradlech. Originál se však nenašel a FIG uzavřela vyšetřování s negativním výsledkem.

Oč se federace opírá v případě Tung Fang-sien, není oficiálně známo, Čínská gymnastická asociace ovšem reagovala prohlášením, že jde o důkaz pochybné povahy.

Před necelými dvěma lety nařídil vyšetřování samotný MOV a zavázal se, že pokud se podezření prokáže, uskuteční zřejmá opatření.

Pikantní je, že po odebrání bronzu by Číně zbylo 58 medailí a v hodnocení národů by se na její třetí místo dotáhla Austrálie, která hry v roce 2000 hostila. Bronz by dodatečně připadl Američankám. Výprava USA hodnocení zemí vyhrála s 97 cennými kovy.

Světová gymnastické federace hodlá změnit i výsledky svých soutěží, mistrovství světa 1999 a Světového poháru 2000.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze