Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ještě body pro olympiádu a konec, vyhlíží cyklista Ježek konec sezony

Jiří Ježek | foto: archiv Jiřího Ježka

29 2010
Jako by se z něj při každém otočení pedály ozývalo skřípění, unavený zvuk. "Opravdu už je to přes závit," tvrdil Jiří Ježek. Nejlepší český handicapovaný cyklista má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezon, dařilo se mu, má z ní radost. "Ale už aby skončila!" Vydržet musí ještě čtrnáct dnů.

O víkendu triumfoval v Praze na Strahově v závodě Evropského poháru handicapovaných závodníků. Jasně, suverénně, šlapal bez soupeřů jen sám proti sobě.

"To sice jo, ale moc dobře se mi nejelo," přiznal paralympijský šampion. Po mistrovství světa, na které se připravoval celý rok, a které mu vyšlo na jedničku (počtvrté v kariéře se stal časovkářským šampionem), už do přípravy nedával všechno.

"Morálka klesá," říkal Ježek. "Po profesionálních závodech, kdy mám za sebou čtyři těžké etapáky, jsem byl už hodně unavený, každé ráno se přemlouvám do tréninku. Musím se přiznat, že se mi tenhle závod ani nechtělo jet."

Každý totiž od domácího závodníka očekával vítězství. Přitom on sám cítil, že není připravený tak, jak by měl.

"Na druhou stranu jsem věděl, že tým pořadatelů, který ten závod prosadil a uspořádal, si zasloužil, abych tady startoval," pronesl Ježek. "Tak jsem zkusil, co z těla vyrazím."

Jasno bylo hned po prvním okruhu, zbylých devět obkroužil v samostatném úniku.

"Fyzička na tom není tak špatně," potěšilo cyklistu s podkolenní amputací. "Rozhodlo ani ne tak to, že jsem na to měl fyzicky víc než soupeři, ale ty zkušenosti z profesionálních závodů. Byla to technicky náročná trať, dvě těžké zatáčky, které byly v deštivém počasí nebezpečné, protože hodně klouzaly, navíc v každé byla napříč zebra."

Strahovské vítězství znamenalo třetí triumf v letošním ročníku poháru. "Takže jsem vlastně vyhrál všechny závody handicapovaných, do kterých jsem nastoupil, s výjimkou silničního závodu na mistrovství světa, kde to fakt nešlo," vzpomínal Ježek na šesté místo v cíli.

V Kanadě mu k další medaili chyběly tři sekundy.

Než udělá definitivní tečku za dlouhou sezonou, kterou zahájil už loni v půlce prosince, vyrazí ještě na jeden dráhový start do Německa.

"Je to jediný závod tohoto roku, kde se udělují body do dráhového žebříčku vzhledem k olympiádě," vysvětlil Ježek. "I když na tom nejsem úplně dobře, tak asi šanci na medaili mám. A každé dobré umístění je důležité pro tým, aby mohlo jet co nejvíc závodníků do Londýna. Kvůli tomu ještě těch pár dní obětuju, ale potom už si potřebuju odpočnout."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze