Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseničtí futsalisté odehrají nováčkovskou sezonu v exilu

Futsalisté Jeseníku | foto: futsal Jeseník

4 2017
Jeseničtí futsalisté stáli před možná nejdůležitějším rozhodnutím v historii klubu. Dvakrát si zajistili postup do nejvyšší soutěže, ale pokaždé odmítli, protože v celém okrese nebyla vhodná hala. Vítězství rozumu. V průběhu roku se však rozjela příprava na výstavbu nového stánku, a tak když druhou ligu ovládli potřetí v řadě, vyvstalo dilema.

Vkročit mezi elitu i s vědomím, že část či celou sezonu odehrají ve vyhnanství, nebo znovu odmítnout a počkat, až bude hala skutečně stát?

„Jít do nejvyšší soutěže s tím, že budeme hrát bez potřebné podpory fanoušků a k domácím zápasům budeme cestovat bezmála hodinu a půl, je svým způsobem bláznovství,“ připustil pro klubový web nový vedoucí mužstva Jan Řezníček a dodal: „Ale rozhodnutí vstoupit do Chance futsal ligy podpořilo sto procent členů našeho klubu. To je nesmírně pozitivní a vyjadřuje to jednotu v našem odhodlání přestat přešlapovat na místě.“

Stavba nové haly může začít

Nová katedrála sportu v Jeseníku může vyrůst. Zástupci města minulý týden podepsali smlouvu s vítěznou stavební společností, která jim v případě příznivých klimatických podmínek odevzdá za 260 dní hotovou halu, na niž už dlouho čekají místní sportovní oddíly i veřejnost.

Vyroste na místě bývalé, delší dobu nevyhovující tělocvičny, která byla už na jaře odborně zdemolována. Nové sportoviště bude mít hrací plochu s oficiálními rozměry 20 krát 40 metrů, takže bude splňovat parametry pro pořádání nejvyšší soutěže futsalu, florbalu či volejbalu. Také bude mít samostatně oddělenou horolezeckou stěnu vysokou až 10 metrů. Zázemí sportovců, trenérů a rozhodčích vytvoří celkem šest šaten s umývárnami, šatna pro rozhodčí, nářaďovny a místnost první pomoci. Využívat halu budou nejen sportovní oddíly, ale i přilehlá střední škola pro výuku tělocviku.

Fanoušci naleznou zázemí na tribuně pro 385 sedících diváků a ve druhém podlaží bude také klubovna. Součástí záměru je také vybudování přípojek inženýrských sítí, parkovacích míst, komunikací, chodníků, osazení mobiliáře a zeleně. Celá stavba by měla přijít na 65 milionů korun, příspěvek Olomouckého kraje činí 17 milionů, dar soukromé firmy Campa-Net je 15 milionů. Další část měly pokrýt zdroje ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale po zrušení dotačního programu o ně musí Jeseník usilovat znovu.

Podle ideálního scénáře futsalistů měla hala vyrůst do konce kalendářního roku a zbytek sezony by dohráli ve vytouženém novém domově. K tomu ale sotva dojde. Podpisy na smlouvách o výstavbě nové sportovní haly v Jeseníku ještě nestačily uschnout a hotovo má být za 260 dní, což vychází na konec března 2018, kdy také sezona finišuje.

Gamaspol tak nejspíš čeká nováčkovský boj v exilu po celý ročník a přechodný domov bude mít až ve 120 kilometrů vzdálené Ostravě. „Pokud si ale uvědomíme, jaký demoralizující dopad by pro nás mělo třetí odmítnutí postupu v řadě, tak si myslím, že volíme o dost menší zlo. Čeká nás velmi složitá sezona, ale jsme připraveni se s tím poprat,“ tvrdí bojovně Řezníček.

Jeseničtí futsalisté vynikají výbornou prací s mládeží a s vlastními odchovanci chtějí uspět i v nejvyšší soutěži. Žádné nákupy Brazilců se konat nebudou. Jediné posily jsou zatím návraty bývalých hráčů. V týmu jsou zpět například brankář Jakub Till a útočník David Marcinov, kteří byli na jaře kvůli upřednostnění velkého fotbalu vyloučeni.

Vrací se i dvacetiletý juniorský reprezentant Jakub Řezníček, který uplynulých 18 měsíců sbíral zkušenosti v elitním Tangu Hodonín. „Odešel junior, vrací se chlap. Nemůžu říct nic jiného, než že se těším na spolupráci a nepochybuji, že nám jeho návrat prospěje,“ komentoval pro web Gamaspolu trenér Milan Novák.

Dalšími posilami jsou univerzálové Lukáš Woitek a Jan Daniel. „Lukáš je skvělý dozadu a šikovný dopředu, v odebírání míčů mu málokterý hráč dokáže konkurovat. Takový návrat se nedá vyvážit příchodem nového hráče, bez zažitých našich herních mechanismů,“ těší Nováka a na adresu Daniela uvedl: „Naprosto týmový hráč, pilný a poctivý, avšak příliš skromný.“

Bude to platit i pro Gamaspol?Nejčtenější

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.czmobilní verze