Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Její úsměv nakazil Japonsko. Česká smečařka se stala tváří mistrovství světa

DOBRÁ NÁLADA. Česká smečařka Šárka Barborková se usmívá během utkání s Keňou | foto: Fivb.org

5 2010
České volejbalistky se na mistrovství světa blýskly skvělými výkony. A Šárka Barborková k nim připojila i nakažlivý úsměv. Právě jeho zásluhou se na oficiálních stránkách šampionátu stala tváří celého týmu.

"Docela mě to překvapilo. Po zápase s Keňou za mnou přišel pán z mezinárodní federace. Prý se pořád usmívám, jsem pozitivní. Je na mě vidět, že se snažím sebe i tým povzbuzovat," hovoří o svérázném osobním úspěchu. Jak jinak než s úsměvem.

Co na to spoluhráčky? Proběhlo v týmu nějaké hecování?
Holky se hlavně smály fotce, která je na stránkách FIVB.org. Každou chvíli mi ji někdo připomněl, chodily ohlasy od rodiny a od známých.

šárka Barborková

Šárka Barborková

Narodila se 6. listopadu 1985. Narozeniny tedy oslaví 192 centimetrů vysoká smečařka přímo v dějišti mistrovství světa.

S volejbalem začínala v Olympu Praha, kam ji přivedl její otec Pavel, sám bývalý reprezentant.

V roce 2004 odcházela do švýcarského Lucernu. Poté vystřídala angažmá v německých klubech z Wiesbadenu, Stuttgartu a Vilsbiburgu.

V rozhovoru jste mluvila o dobré náladě, kterou se snažíte udržovat. V českém týmu na ní teď asi moc pracovat nemusíte, že?
To ne. Postoupily jsme, to byl náš cíl. S tím, jsme vlastně do Japonska odjížděly. Legrácky jsou, v autobuse se pořád někdo směje, Pastule a Jelen (Pastulová a Jelínková) svými historkami a smíchem nakazí všechny.

Jak si užíváte velkou akci s reprezentací?
Moc. Je to pro mě čest, že jsem tady za Českou republikou. Cítím to o to víc, že je to moje první mistrovství světa. Chtěly bychom se dostat do nejlepší dvanáctky, která se z Nagoji stěhuje do Tokia.

Máte nějaké reakce z Česka na výkony své i svého týmu?
Skypujeme si, píšeme e-mailem s rodinou, s přítelem. Zatím mě chválí, tak je to bezva. V něčem i radí, co mám zlepšit. Dívají se na zápasy v televizi. Táta mi říkal, ať pořádně blokuju a nelítám po hřišti. Odlétávám totiž při blokování až k anténce.

Už jste se zabydlely v Nagoji?
Je to tu jiné než v Hamamacu. Je to tu víc podobné velkoměstu. Jídlo je báječné, raději ale nic nepokouším. Nenašla jsem odvahu jíst něco jiného než špagety.

Jak probíhá zvykání si na novu halu? A daří se vám?
Zatím moc ne. Je jiná, ohromná, vysoká, míč ani nedokopnu do stropu. Chvíli bude trvat, než si na to zvykneme, snad to zvládneme brzy.

Čím trávíte volný čas?
Dívám se na filmy. Čtu. Přežívám na internetu. Ráda se dívám na horory. Poslední film, který jsem viděla, bylo sci-fi 2012. Bydlím na pokoji s Terkou Vanžurovou, ona ale tento žánr právě moc nemusí, takže si dělá svoje věci, vezme si sluchátka a můj film jí neruší.

Jakou taktiku zvolit proti Němkám? Kdo je jeho vůdcem?
Já sice v Německu hraju, ale jejich nároďák neznám. Hráčky většinou působí v cizích družstvech, hrají hodně v zahraničí. Příprava ještě neproběhla, Němkám se teprve u videa budeme věnovat. Spoluhráčky říkají, že lídrem týmu jsou Kozuchová a Fürstová.

Troufnete si ohodnotit kvalitu dalších týmů ve čtvrtfinálové skupině, USA, Kuby a Thajska?
Ty týmy neznám, nikdy jsem proti nim nehrála. Na zápas s Američankami, které jsou favoritem celého turnaje, se moc těším. Doufám, že to bude dobrý zápas, jako se nám povedl proti Brazílii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze