Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednu z nejtěžších etap vyhrál Meňšov

Tour de France: Denis Meňšov - Ruský cyklista Denis Meňšov projíždí vítězně cílem v 11. etapě Tour de France. | foto: Vincent KesslerReuters

13 2006
Pla-de-Beret - Pět velkých kopců v Pyrenejích nejrychleji přejel Denis Menčov. Ruský cyklista triumfoval v jedné z nejtěžších etap na Tour de France, která vedla z Tarbes do španělského Pla-de-Beret a měřila 206.5 kilometru. Celkově po jedenácti etapách však vede Floyd Landis (USA), který dnes dojel ve stejném čase třetí.

Menčov se po více než šesti hodinách v sedle, na silnici v horském středisku Pla-de-Beret zvedl, šlápl do pedálů a vítězně projel cílem ve výšce 1860 metrů. Hned za ním se přiřítili Levi Leipheimer a jeho krajan Landis.

Dosud vedoucí jezdec Cyril Dessel žlutý trikot neudržel o osm vteřin, za třemi nejlepšími dojel se ztrátou čtyř minut a pětačtyřicet vteřin. Třetí je Meňšov, jenž zaostává o jednu minutu. Český jezdec Pavel Padrnos dorazil na 101. místě se ztrátou téměř 36 minut, celkově je na 76. pozici.

Smutným hrdinou se stal španělský cyklista David de la Fuente. Jel 150 kilometrů v úniku, ale před stoupáním do cílového kopce na Pla-de-Beret byl dostižen. Když ho hlavní skupina pohltila, odpadl a dojel s velkou ztrátou.

Většinu cesty mu dělal společnost Fabian Wegman, který odpadl při předposledním stoupání v etapě na Col du Portillon.

V průsmyku na francouzsko-španělské hranici došly síly Desselovi. Na závěrečné stoupání vjela silná skupina favoritů, z níž se později utrhlo pět cyklistů. Vedle Landise, Menčova a Lepheimera ještě  Evans a Sastre. Ale ti pak nevydrželi nástup.

Závodníky prověřilo pět náročných stoupání, už v první polovině etapy museli vyjet na 2115 metrů vysoký Tourmalet, který pořadatelé ohodnotili coby nejtěžší kategorii. Navzdory těžkému profilu jel peloton od začátku svižně a nebyla nouze o útoky.

Po zhruba 30 kilometrech unikli Španělé De la Fuente a Camano, na které se vzápětí pověsili jejich krajan Flecha a Němec Wegmann. Na úpatí Tourmaletu měla tato čtveřice před pelotonem náskok více než osmi minut. V té době odstoupil ze závodu Španěl Mayo, původně jeden z očekávaných favoritů, jenž výrazně ztratil už ve středu. Podle zástupců týmu Euskaltel-Euskadi Mayo nastydl v letadle při nedělním přesunu do Bordeaux.

Na vrcholu Tourmaletu byl první De la Fuente, jenž pak vyhrál další dvě vrchařské prémie, na jedné dojel druhý a získal díky tomu puntíkovaný trikot. Dosud vedoucí vrchař závodu Dessel tak v jednom dni ztratil oba. O osudu etapy se rozhodlo až v předposledním stoupání na Col du Portillon, když ujeli vítěz vítěz Giro d'Italia Ital Cunego a Španěl Arroyo. Asi 28 km před cílem dostihli v čele již osamoceného De la Fuenteho, jenž nakonec obsadil 40. místo 14 minut za vítězem.

Tuto trojici po pár kilometrech dojela skupina se všemi favority Tour, která se postupně roztrhala. Šest kilometrů před cílem zaútočil Meňšov a vpředu s ním zůstali jen Landis, Leipheimer, Evans a Sastre.

Velkou radost projevoval v cíli také Landis, který poprvé v kariéře oblékl na slavném závodu žlutý trikot. "Možná je to má poslední Tour," řekl třicetiletý jezdec, jenž před pár dny prozradil, že ho trápí artritida v kyčelním kloubu a na podzim ho čeká operace. "Ale jde o pomalý proces, není to žádná náhlá katastrofa. Příliš mě to v závodě neomezuje," řekl Landis.

Meňšov ho označil za favorita na celkové vítězství. "Ale rozhodne se až v Alpách," prohlásil ruský závodník.

V pátek, v den oslav výročí dobytí Bastily, opustí peloton Pyreneje. Dvanáctá etapa měří 211,5 km a vede z Luchonu do Carcassone.

Výsledky - 11. etapa (206,5 km): 1. Meňšov (Rus.) 6:06:25, 2. Leipheimer, 3. Landis (oba USA) oba stejný čas, 4. Evans (Austr.), 5. Sastre (Šp.) oba -17, 6. Boogerd (Niz.) -1:04, 7. Zubeldia (Šp.), 8. Schleck (Luc.), 9. Klöden (Něm.) všichni -1:31, 10. Moreau (Fr.) -2:29.... 101. Padrnos (ČR) -35:47..

Průběřné pořadí: 1. Landis 49:18:07, 2. Dessel (Fr.) -8, 3. Meňšov -1:01, 4. Evans (Austr.) -1:17, 5. Sastre -1:52, 6. Klöden -2:29, 7. Rogers (Austr.) -3:22, 8.
Mercado (Šp.) -3:33, 9. Moreau -3:44, 10. Fothen (Něm.) -4:17....76. Padrnos 44:14.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze