Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je ze stejné vesnice jako Bolt. A chce také rekord, který se zdá nedosažitelný

KONEČNĚ. Americká sprinterka Sanya Richardsová letos získala první individuální zlato na mistrovství světa. | foto: AP

23 2009
Tancuje, zpívá, pravidelně pořádá představení pro rodinu a přátele. Ze všeho nejvíc ale americká čtvrtkařka Sanya Richardsová běhá. Tak rychle, že si vysloužila titul Atletky roku. Po roce 2006 podruhé v kariéře.

Nejrychlejší geny světa asi pocházejí z Trelawney na Jamajce. Vladařem po boku Richardsové je totiž rodák ze stejné vesnice - Usain Bolt. Ona se ale jako dvanáctiletá přestěhovala do USA.

Usměvavý rekordman přesto zůstává vzorem čtyřiadvacetileté závodnice s univerzitním titulem z managementu informačních systémů. I díky němu konečně pozlatila mistrovství světa. V sólozávodě i jako členka štafety pod vlajkou s pruhy a hvězdami.

"Usain si to prostě umí užít. Já jsem bývala tak koncentrovaná na medaile, úspěchy a peníze, že jsem se zapomněla sportem bavit," řekla pro agenturu Reuters. Cenu v anketě staví na roveň dvojnásobnému triumfu z Berlína. "Budu celou noc tancovat," slibovala.

Až radost poleví, má Američanka spoustu plánů - chce zlepšit osobní výkony ve sprintech od 100 do 400 metrů a plánuje i útok na víc než dvacet let starý světový rekord na čtvrtce Němky Kochové. Dlouhá léta zdánlivě nepřekonatelný.

Vždyť Němka v roce 1985 v Canbeře běžela čtvrtku za 47,60. A právě Richardsová stejnou trať zatím nejrychleji zvládla za 48,70. Navíc už před třemi lety.

"Je mi čtyřiadvacet a Michael Johnson zaběhl světový rekord jako dvaatřicetiletý," nastínila dlouhodobou vizi.

Ještě předtím ji ale plány zavedou jinam - k oltáři. 25. února v den svých 25. narozenin se v Austinu vdá za amerického fotbalistu Aarona Rosse.

Na oslavě se očekává více než pět stovek hostů.

Možná že za úspěchem mistryně světa je i sportovní vztah. Navzájem se hecují a oba chápou, že tvrdá dřina přináší blyštivé chvíle úspěchu.

Ona je po letech zlatá z Berlína, on i díky společným tréninkům, nejužitečnější defenzivní hráč NFL. Přitom musel dva roky čekat na lavičce na příležitost.

"Byli stvořeni pro sebe," rozplývala se Rossova matka Cheryl. "Podporují se navzájem. A neustále si připomínají, že to dobré čeká na toho, kdo si počká."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze