Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bridgeur udělal dostih, chválil Myška, sedmý ve Velké pardubické

ZRÁDNÝ TAXIS. Momentka ze 127. Velké pardubické | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2017
V jeden moment to vypadalo, že Jaroslav Myška, stálice českých překážkových dostihů, pro letošní Velkou pardubickou ani nebude mít koně. Nakonec se žokej z Valů u Přelouče dohodl s majitelem šestiletého ryzáka Bridgeura a po doběhu 127. ročníku určitě nelituje - společně dosáhli na sedmou příčku, a řekli si tak o odměnu 150 tisíc korun.

„Podal fantastický výkon, dostih prakticky udělal on. Posledních šest nebo osm set metrů už bylo nad jeho síly, svaly mu ztuhly natolik, že už dál nemohl a byl rád, že to docválal. Ale je v pohodě, dá se s ním dál pracovat,“ řekl Myška.

Po slavnostním vyhlášení jste u malého paddocku skončil v objetí svých fanoušků. To jsou pro žokeje nádherné chvíle, viďte?
To ano. Jsem rád, že lidi fandí a podporují nás, v turfu je jich zapotřebí obecně, ne jen v rámci našeho týmu. Tohle je na dostizích to nejpříjemnější. Protože pak se přestrojíte, přijedete domů a práce zase jede nanovo. Z těch lidí tady kolikrát spadnou negativní emoce a napětí. Je to fajn.

Žokej Jaroslav Myška s pětiletým ryzákem valachem Bridgeurem během dostihu v...

PŘED ROKEM. Žokej Jaroslav Myška s ryzákem valachem Bridgeurem během dostihu v Kolesách.

Dostihy jezdíte často zepředu. Byl to tentokrát záměr tím spíš, že toho Bridgeur nemá moc za sebou? Aby se někde nepokopal a viděl dobře na skoky?
On je chtivý, rád takhle cválá, baví ho to. Kdybych ho měl držet za koňmi, nadřeli bychom se já i on a nemělo by to žádný efekt. Je lepší ho nechat, záleží pak už na tom koni, jak si rozvrhne síly. Je to o zkušenostech a věřím, že teď mu to dalo takovou, že ho to třeba nakopne. A jestli se dostane na start Velké i příští rok, jak ho to zase posune. Možná doběhne dál. Nebo to bude podobné jako letos a ukáže se, že už to je na něj moc dlouhé a že nemá cenu ho do podobně extrémních dostihů angažovat.

Fotogalerie

Myslíte, že v dané konkurenci pro něj bylo sedmé místo maximem?
Jo. Byl jsem přesvědčený, že pokud zopakuje výkon z kvalifikace a nebude mu tolik vadit kilometr navíc - což se ovšem stalo - že to bude stačit. Důležité bylo, že jsem ten dostih vodil. Tempo odsýpalo, ne všichni si s ním poradili. Někteří spadli, někteří nestíhali. On to vydržel dlouho. Moc odpočinku nebylo. To sedmé místo mu bylo souzeno.

Zdá se, že je to vaše šťastné číslo. Sedmý jste byl i v roce 2015.
Byl, s Lorainem. Po Nikasově diskvalifikaci šestý. Koně si děláme většinou sami, začínáme s mladými. Ti potřebujou sbírat zkušenosti. Horko těžko budeme mít koně, který Velkou vyhraje. Nemáme takové možnosti a je i o náhodě takového koně sehnat, připravit ho. Je to běh na dlouhou trať. Jsem zvědavý, jak to bude s Bridgeurem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze