Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kulhavého budoucnost po Riu. Otevře znovu silniční kapitolu?

Jaroslav Kulhavý projíždí cílem závodu mistrovství světa v Novém Městě na Moravě na druhém místě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2016
Je to čtyři roky stará historka, ve které hrál hlavní postavu Jaroslav Kulhavý. Ten se tehdy se zlatou olympijskou medailí na krku rozhodoval, jestli zůstane věrný horským kolům, nebo přestoupí na silnici. Široké pláště zvítězily. Po čtyřech letech je tady ta otázka znovu. Zůstane, nebo odejde? Ve hře je i „hostování“ ve stylu Nino Schurtera.

Po Londýně byl v jednání s jedním týmem z nejvyšších pater silniční cyklistiky. Ta jednání se ale příliš protahovala, a tak zvolil cestu, kterou zná. Rozhodl se neriskovat.

Upsal se na další dva roky Specializedu, které následně prodloužil až do olympijských her v Riu. „A ty budu chtít vyhrát,“ prohlašoval už tehdy.

Fotogalerie

Čtyři roky uběhly a Rio je za dveřmi. Ať už olympijský závod dopadne jakkoliv, po něm bude muset Jaroslav Kulhavý opět jednou řešit svou budoucnost. Zatímco hlavní sok Nino Schurter nedávno podepsal čtyřletou smlouvu se Scottem, Kulhavý je stále volný.

„Mám podepsanou smlouvu se STRABAGem na další čtyři roky. Je to spíš taková jistota, že budu jezdit na kole, že budu sportovat. Ještě jde o to, v jaké disciplíně,“ říká čerstvý vicemistr světa.

Nabídka od STRABAGu k němu doputovala letos, když léčil zlomenou ruku. „A to mě hrozně potěšilo. V tu chvíli jsem totiž netušil, jestli náhodou po letošní sezoně neskončím. Byly chvíle, kdy mě to fakt nebavilo,“ mluví upřímně o černých myšlenkách.

Ty ale zažehnal skoro až bleskurychlý návrat. Český cyklista byl po dvou měsících zpátky v závodech. Ty ho znovu naplňovaly, bavily ho.

„Měl jsem z nich zase radost,“ přiznává.

Smlouvu se sponzorem už má, teď ho čeká vyjednávání se současným týmem Specialized o možném prodloužení kontraktu o další dva, nebo možná i čtyři roky. Rád by svou budoucnost rozlouskl ještě před Riem. Právě stříbrná medaile ze světového šampionátu v Novém Městě mu mohla pomoct. Sám to ví.

„Teď taky záleží, v jaké disciplíně budu závodit. Rád bych samozřejmě podepsal na bikách ve stávajícím týmu,“ netají se mistr světa z roku 2011.

Zároveň ale přiznává, že by se nebránil ani „hostování“ v silničním týmu nejvyšší kategorie, který by spolupracoval právě s firmou Specialized.

„Uvidíme, jak se rozdají karty a které týmu bude „Spešl“ podporovat a jak mi vyjde olympiáda. Pokud by byla šance podobná jako u Nina (Schurtera), který jel za Oriku závody Kolem Romandie a Kolem Švýcarska, hrozně by mě to lákalo,“ přiznává.

Jaroslav Kulhavý (vlevo) a Nino Schurter na trati závodu mistrovství světa v...

Jaroslav Kulhavý (vlevo) a Nino Schurter na trati závodu mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.


Jak se rozdají karty, zatím není jasné. Pro příští sezonu se v souvislosti s podporou kol Specialized nejčastěji hovoří o Etixxu a Boře – v obou týmech je výrazná česká stopa.

„Je tam víc okolností, které hrají roli. Jestli na to vůbec bude prostor, jestli mi to někdo nabídne a schválí,“ uvažuje jednatřicetiletý Čech. „Mně by to udělalo radost, protože podle mě se ta má výkonnost dá lépe prodat na silnici než na těchto rychlých závodech. Nechci říct, že jsem starší člověk, ale když se podíváte na mé výsledky, tak maratony mi jdou pomalu líp než cross country,“ zasměje se.

Pokud by mu taková stáž vyšla, nebránil by se etapovému závodu ani jednorázovým klasikám.

„Spíš by mě zajímalo, jak na tom jsem, chtěl bych to prostě zkusit, vždycky to byl můj sen. A takhle je to reálnější než přestup do prvodivizního silničního týmu,“ uzavírá.Najdete na iDNES.czmobilní verze