Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroš se vydává na dvanáctou osmitisícovku: na zrádnou Lhoce

TUDY POLEZU. Horolezec Radek Jaroš ukazuje, kudy se vydá na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce | foto: ČTK

4 2011
Jedenáct ze čtrnácti osmitisícových vrcholů už vylezl. Teď se vydává na jeden z nejzrádnějších. Na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce (8516 metrů), kde stanulo jen devět Čechů a jeden při sestupu zemřel. Zkušený horolezec Radek Jaroš věří v úspěch. Tím spíš, že se na kopec vydá náročným sólovýstupem.

Má jednoduchý plán. "Přijít, vylézt, odejít. Bylo by to krásné, kdyby to tak bylo. Ale člověk míní a Manitou se směje. Všechno můžou zhatit zdravotní problémy nebo počasí," uvedl šestačtyřicetiletý Jaroš před odletem, který naplánoval symbolicky - na 4. dubna. "Čtvrtého čtvrtý na čtvrtou nejvyšší horu světa. Snad to přinese štěstí," věří v číselnou magii.

Jarošovy osmitisícovky

1998 Mount Everest (8848 m)
2002 Kančendženga (8586)
2003 Broad Peak (8047)
2004 Čo Oju (8201)
2004 Šiša Pangma (8027)
2005 Nanga Parbat (8126)
2008 Dhaulágirí (8167)
2008 Makalu (8462)
2009 Manaslu (8163) - sólovýstup
2010 Gašerbrum I (8068)
2010 Gašerbrum II (8035)
2011 Lhoce (8516) ?
? 2012 Annapurna (8091)
? 2013 K2 (8611) - třikrát už neúspěšně pokoušel

Tři dny před odletem poslal do Nepálu nezbytné technické a komunikační vybavení - celkem 150 kilogramů materiálu.

Dalších padesát kilo bere s sebou do letadla. Včetně kamery a fotoaparátu, neboť na každé expedici pořídí stovky snímků a z každé po návratu vznikne filmový dokument. A také sedm tisíc dolarů (asi 120 tisíc korun), přičemž stejnou částku investoval do příprav.

Při hladkém průběhu by mohl v polovině dubna začít budovat výškové tábory. Měsíc poté chce být na vrcholu. "Jídlo a stany mi dodá agentura, kterou si platím. Ale vše, co je nad základní tábor, řeším sám."

V základním táboře se nechce dlouho zdržovat. "Pokud budou příznivé podmínky, chci jít nahoru dřív. Člověk musí na horu tlačit, dokud to jde. Hezké počasí nemusí vydržet dlouho."

Je několik cest, kudy se dá Lhoce vylézt. Jaroš zvolí klasickou. Část je společná pro výstup na Mount Everest, kde před třinácti lety svou sbírku osmitisícovek nastartoval. "Pak tam snad bude cedule, kde odbočit," usmál se horolezec z Nového Města na Moravě.

Horolezec Radek Jaroš se vydává na expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa

Horolezec Radek Jaroš se vydává na čtvrtou nejvyšší horu světa

Sólovýstup absolvuje podruhé. Předloni, v den svých 45. narozenin, vylezl na Manaslu. O možné parťáky by nouzi neměl, ale odmítl je. "Ty kluky neznám tak dobře. Nerad bych, abych v základním táboře zjistil, že se nesneseme."

K hoře má obrovský respekt. Už proto, že před pěti lety zde při sestupu zemřel český horolezec Pavel Kalný.

Češi na Lhoce

1979  Ivan Exnar
1984 Jarýk Stejskal, Josef Rakoncaj, (+ Peter Božík (SR))
1999 Josef Šimůnek, Soňa Boštíková, Zdeněk Hrubý, Josef Morávek
2006 Martin Minařík, Pavel Kalný (při sestupu zemřel)

"Je to krásný ale zároveň zrádný kopec. Fyzicky je ho schopný zdolat jakýkoliv trénovaný sportovec. Ale je třeba znát místní zákonitosti, nepodcenit aklimatizaci. Pokud vás stihne špatné počasí a výšková nemoc, začnete být mimo. Ten kluk navíc v Himálaji nikdy nebyl a měl svůj pohled na lezení."

Naposledy v loňském roce nedosáhla vrcholu parta pod vedením Leopolda Sulovského.

Jaroš je blízko zisku "Koruny Himálaje" pro horolezce, který zleze všech čtrnáct osmitisícovek. Loni uspěl na Gašerbrumu I a II. Pokud se povede výstup na Lhoce, zbydou dvě. Annapurnu plánuje na příští rok. K2, jíž už třikrát neúspěšně pokoušel, na 2013.

"Od začátku to takhle postavené nebylo. Náhodou jsem vylezl na Mount Everest a pak jen chtěl pokračovat v lezení. A když jsem vylezl na Nanga Parbat, svou pátou, už tam ten červíček začal hlodat. A až devátá na Manaslu rozhodla, že by to mohlo být reálné. Ale taky se může stát, že se nepovede ani jedna."

VIDEO: SÓLOVÝSTUP RADKA JAROŠE NA MANASLU

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze