Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janiše čeká premiéra, Engeho testování

Jarek Janiš - Český jezdec Jarek Janiš s cenou. | foto: Petr Gabriel

7 2006
Praha - Jarek Janiš bude poprvé v kariéře hájit barvy České republiky v závodě A1 Grand Prix. O víkendu se v Indonésii postaví na start posledního závodu letošní části seriálu. Dosavadní lídr týmu Tomáš Enge bude ve stejném termínu testovat v Americe vůz GrandAm.

Tomáš Enge míří na Floridu, kde bude testovat prototyp MK XI týmu Samax Motorsport s výhledem na možný start v nejslavnějším americkém čtyřiadvacetihodinovém závodu v Daytoně.

"Je to pro mě zajímavá příležitost," přiznává Enge. "Na jednu stranu je mi líto, že musím vynechat závod A1GP v Indonésii, na druhou stranu je to lákavá šance. Všichni ví, že vytrvalostní závody mám moc rád a čtyřiadvacetihodinovka v Daytoně mě moc láká."

Český jezdec má se závody v Americe bohaté zkušenosti a vybudoval si tam dobré jméno. Za sebou má závody v seriálech IRL a ALMS, GrandAm je však pro něj novinkou. V průběhu tohoto týdne na něj čekají jízdy na okruhu Homestead-Miami, kde si poprvé vyzkouší prototyp MK XI z dílny Riley&Scott.

"Tomáš má v Americe dobré renomé a daná nabídka je pro nás zajímavá," upřesňuje jezdcův manažer Antonín Charouz. "Věřím, že v testu potvrdí své kvality. Závod v Daytoně je hodně prestižní a láká jezdce z celého světa.“

Celý víkend tak bude do českého vozu A1GP usedat pouze Jarek Janiš. Třetí jezdec letošního šampionátu FIA GT dosud okusil A1 GP jen v tréninku nováčků, nyní na něj čekají první závody.

"Je skvělé, že jsem dostal šanci závodit v A1GP a moc se na závod těším," hlásí Jarek Janiš. "Z nováčkovských tréninků už znám vůz poměrně dobře, nicméně pojedu na neznámé trati a taky budu mít poprvé k dispozici nové pneumatiky."

V Indonésii se dají očekávat podobné podmínky jako v Malajsii, tedy teploty vzduchu nad 30° C, zároveň jsou ale možné tropické lijáky. "O Sentulu jsem se bavil s Tomášem i lidmi z týmu," přiznal Janiš. "Je to poměrně náročná trať, loni tam navíc byly nějaké problémy s povrchem. Podobně jako v Malajsii tady může být nevyzpytatelné počasí s náhlými lijáky, stabilně je tam velké horko."

Změna v závodním týmu Charouze nijak nezaskočila. "Už před sezonou jsme věděli, že budeme muset s ohledem na další program alternovat jezdce a chtěli jsme na to být připraveni. Tomáš dostal nabídku na test prototypu s výhledem na start ve 24 hodin Daytona. Jsem přesvědčený, že Jarek ho dokáže nahradit, letos měl výbornou sezonu v šampionátu FIA GT. S vozem A1GP testoval v nováčkovských testech, aby nasbíral zkušenosti a byl připraven naskočit do závodu, když to bude potřeba," věří svému jezdci.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze