Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janda: Schallert je sympatický

12 2006
Praha - Nový trenér českých skokanů na lyžích Richard Schallert už dva týdny vede reprezentační tým v čele s vítězem Světového poháru Jakubem Jandou. "Chce, aby byl každý odskok ve všem na sto procent a kvalita je pro něj rozhodující. Hodně míchá dohromady koordinaci s dynamikou a s posilováním," uvedl Janda.

Královi Turné čtyř můstků Jandovi je nový kouč sympatický a ve srovnání se Slovincem Vasjou Bajce, který Jandu a národní tým vedl uplynulé dvě sezony, má prý Rakušan zcela odlišnou přípravu.

"Trénink je hodně jiný," řekl Janda novinářům před vyhlášením ankety Král bílé stopy. "Richi", jak Schallertovi skokani přezdívají, hodně dbá na kvalitu.

Po prvním kontaktu s třiačtyřicetiletým Schallertem vypadal Janda spokojeně. "Je hodně sympatický a uvidíme, co to přinese do budoucna. Vítám každou změnu, protože může pomoci," konstatoval skokan.

Před začátkem spolupráce si promluvili. "Seděli jsme spolu a popovídali si. Bavili jsme
se všeobecně o tréninku, o skákání," řekl Janda.

Schallert při tréninku skokany kontroluje společně s fyzioterapeutem Gernotem Landererem. Ten sleduje, co dělají závodníci špatně. Janda má například pravou stranu silnější. "Takže mi levá noha jde trochu do středu. Kontroluji si to a pořád mě na to upozorňují," řekl Janda.

Dlouholetý asistent u rakouských skokanů má na závodníky speciální desku, s jejíž pomocí si je testuje. "Každého si změří, každý pak odskočí a on z toho pozná, jak na tom jsi. Jak jsi unavený a upraví podle toho trénink. Každý trénuje jiné objemy a jiné dávky," řekl Janda.

V komunikaci podle něj není problém. S trenérem se baví převážně anglicky a rozumí si. "Sem tam žbleptneme i německy," řekl. Schallert už umí tři česká slova. "Nadolů (dolů), radost a bolest," uvedl Janda.

Před návratem k tréninku nabíral Janda síly na dovolené na Kubě. Ve Varaderu se ovšem nemohl dočkat, až se zase vrátí ke skokům. "Lucka (přítelkyně) z toho byla nervózní. Nemluvil jsem o ničem jiném než o tom, jak přijedu domů a budu trénovat," usmál se Janda.

V týdnu se zúčastnil slavnosti ve Slovinsku u výrobce lyží Elan, na kterých skáče. "Dostal jsem sjezdové poloobřačky a konečně to budu moci pořádně rozjet," těšil se Janda.

V úterý zamíří skokani do Ramsau a budou poprvé skákat na umělé hmotě. Janda dostane nové lyže. "Nově vyrobené, ale vlastnostmi jsou identické s těmi, co jsem měl v zimě. Stoprocentně mi sedí a nemá cenu nic měnit," řekl Janda.

Vypadá to, že se konečně dočká automobilu za triumf v Turné čtyř můstků. Auto mu museli vyrobit, neboť se o výhru podělil s Finem Jannem Ahonenem. "Mělo by dorazit koncem května," řekl. Také si konečně vybral motorku. "Je na cestě. Objevil jsem jednu luxusní věc. Zlevnili loňské modely, tak beru hondu Shadow," uvedl. K nedávným osmadvacátým narozeninám dostal minibike, dětskou motorku, kterou hned vyzkoušel. "Je malá, ale jede sedmdesátkou," řekl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze