Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janda nechce být orel, ale sova, Hlava chce být jako pes

Tým skokanů na lyžích před šampionátem v Liberci. | foto: ČTK

20 2009
Není důležité, co máš v hlavě, ale na ní! Heslem ze zcela jiného světa se možná řídí čeští skokané na lyžích. Na mistrovství světa v Liberci se vyzbrojili zbrusu novými přilbami, které by jim měli pomoci létat výš a dál. "Chtěl bych být rychlý jako on," vysvětlil Lukáš Hlava, který má na helmě obrázek svého čtyřnohého mazlíčka.

"Je to nejrychlejší pes na světě," dodal Hlava, který by rád jednou byl také v něčem nejlepší, ale spíš než v běhu v nějakém závodu ve skoku na lyžích. Tak proč ne třeba na mistrovství světa?

Asi nejhorší výběr z pětice českých adeptů na mistrovské vavříny měl Martin Cikl. Možná se jeho bílý tygr zlobil, že se předem nedohodl s jeho domovským klubem, s hokejisty právě z Liberce, a tak ho vyřadil den před závodem. Na první skoky šampionátu se bude jen dívat.

"To s hokejisty vůbec nesouvisí," vysvětloval Cikl. "Prostě mám rád šelmy. Už jako malý jsem povídal, že chci nějakou chovat. A barva tygra byla také jasná, lyžování je bíly sport."

Ondřej Vaculík si vybral obrázek "drzé" zelené mouchy s velkýma žlutýma očima a nápisem "Onďa". "Moucha i Onďa jsou moje přezdívky, tak to pěkně zapadlo dohromady," vysvětlil.Jakub Janda s novou přilbou

Roman Koudelka si podobu krytu své hlavy navrhl sám. Momentálně nejvýše postavený Čech Světového poháru si přál vlastní podobiznu v okřídlené kšiltovce. "Mělo by mně to pomoci, abych létal dál," objasnil.

Nejstarší člen týmu Jakub Janda bude padat směrem k doskoku s helmou s motivem sovy letící nad horami pod azurovou oblohou. "Ne, není to orel, jak si všichni myslí," hájil se reprezentant.

"Chtěl jsem mít na přilbě to, co bych nejvíce potřeboval a to je rozvaha. Proto tam mám sovu," vysvětlil, proč si nechal nakreslit ptáka, jenž je symbolem moudrosti.

Autorem všech vypodobení je ilustrátor a grafik Jakub Požár. Když byl lyžařským svazem osloven, bral to jako výzvu.

"Snažil jsem se vést kluky k tomu, aby si vybrali motivy, jenž mají blízko k jejich sportu. K rychlosti a mrštnosti," popisoval taktiku výběru.

Se svými novými talismany Češi zatím jen trénují, ale v sobotu je předvedou celému světu. Ohromí ho také svými výkony?

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze