Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý atakoval rekord Euroligy: Až mě překvapilo, kolik doskoků bylo

Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce úspěšně blokuje útok Crvené zvezdy Bělehrad, zastavil německého pivota Maika Zirbese. | foto: AP

11 2016
Povedlo se mu večer, který je v nejlepší basketbalové soutěži kontinentu ojedinělý. Český dlouhán Jan Veselý nasbíral při výhře svého Fenerbahce na hřišti Crvene zvezdy Bělehrad celkem deset útočných doskoků - to je druhý nejlepší výkon dějin Euroligy. „Hezký údaj, ale pro mě je hlavní výhra,“ prohlásil reprezentant po výsledku 88:65.

Bylo více než symbolické, že se takový výkon Janu Veselému povedl právě zde. Výtečný večer v podobě 15 bodů, 15 doskoků, 5 bloků a 3 zisků totiž zaznamenal v bělehradské hale Pionir, kde kdysi v barvách Partizanu začínala jeho velká basketbalová cesta mezi dospělými.

A proto to byl výjimečný večer i nyní, když Veselý výrazně pomohl porazit Crvenou zvezdu.

„Pionir je moje srdeční záležitost. Odstartoval mojí kariéru,“ přiznalo české eso. „Navíc jsem duel proti Zvezdě bral trochu i jako derby, které jsem proti nim zažíval za Partizan,“ usmál se.

Fotogalerie

Ani po pěti letech jeho vazby k Srbsku nevyprchaly, spíš naopak. Vždyť i na loňském mistrovství Evropy byl pro Veselého duel se touto zemí něčím výjimečným, mimořádným: má nejen srbskou přítelkyni, ale především velké množství známých.

„Přišli se podívat skoro všichni, co v Bělehradě mám. V čele s přítelkyní, která s její sestrou byla možná jediná, co nefandí Zvezdě. Zbytek byli její skalní fanoušci,“ popsal Veselý.

Byť tedy své dobré známé z Balkánu tímto moc nepotěšil, on sám se svým výkonem musel být spokojen. Jeho druhý double-double v euroligové sezoně vyšperkovalo hlavně deset útočných doskoků, což je nebývalé číslo.

„Druhý den mi psal kámoš, že to byl druhý nejlepší výkon historie. Byl jsem celkem překvapený, že jich bylo tolik,“ přiznal Veselý. „Vůbec mě neodstavovali. Je to hezký údaj, ale nic pro mě neznamená. Hlavní je, že jsme z Bělehradu přivezli výhru.“

V Bělehradě se vyhecoval natolik, že se dokonce hned dvě jeho akce dostaly do Top 10 aktuálního kola.

A náhoda to podle něj není.

„Pionir má pro mě osobní kouzlo. Vždycky jsem tam hrál na dvě stě procent. Během utkání nad tím nepřemýšlím, ale po zápase v šatně říkám spoluhráčům, že minimálně dvě akce v Top 10 musím mít. A vyšlo to,“ smál se Veselý po téměř rekordním duelu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze